Az Operabál jótékony felajánlásai
- 2008-02-18 -
A Budapesti Operabál története



A Budapesti Operabál története 1886. március 2-ig nyúlik vissza, mikor már a köz javára rendeztek összejöveteleket az arisztokrácia és a pénzvilág prominensei, mintául véve az uralkodói udvar hasonló alkalmait. A budapesti Operaházban a századforduló idején szinte havonta tartottak Operabált, minden esetben jótékonysági céllal. E bálok legtöbbje azonban nem volt teljes, a nézőteret nem kapcsolták be a tánchelyek közé. Sokak számára az Operabál egyenlő Béccsel, a bécsi zenével, bájjal és az ünnepélyes fesztiválok időtlen osztrák tradíciójával. A bécsi mintára először az első világháborút követően, 1934-ben szervezett újra Operabált az akkori Budapesti Operabarátok Egyesülete, melyen Lehár Ferenc vezényelt. A második világháborút követően ugyan számos rendezvénynek adott otthont az Opera épülete, de közadakozási céllal, saját nehéz anyagi helyzetén segítve, új tradíciót teremtve az 1996-os bál volt az első alkalom.
    
A 62 év szünet után először 1996. február 17-én megrendezett Operabál műsorában fellépett Montserrat Caballé és ismert magyar operaénekesek, valamint részt vettek a Bálon olyan hírességek, mint például Ornella Muti és Sascha Hehn is. A színpad és a nézőtér táncparketté alakított hatalmas területén 160 elsőbálozó nyitotta meg keringővel a Bált. A vacsorát a Gundel étterem kínálta a báltermi páholyokban valamint a különböző stílusokban feldíszített különtermekben. A szabad italfogyasztáshoz az italokat a Zwack Unicum szolgáltatta. Az Operaház más-más helyszínein a bál vendégeit különböző műsorokkal és programokkal szórakoztattuk. Vendégeink kipróbálhatták szerencséjüket a kaszinóban, volt tombola értékes nyereményekkel, és bálkirálynő-választás.
    
Az 1997-es bál sztárvendége Jevgenyij Nyesztyerenko, orosz basszista, Kelen Péter Kossuth-díjas tenorista, háziasszonya pedig Rost Andrea volt.
    
1998-ban megrendezett Operabál műsorának gerincét - Lehár Ferenc halálának 50. évfordulója alkalmából - Lehár operett-részletek, keringők képezték, amelyeket a magyar operaénekes sztárok mellett a bécsi Staatsoper örökös tagjai, Walter Berry és Heinz Zednik adtak elő, akik éjfél után igazi meglepetéssel szolgáltak: saját zenekaruk kíséretében valódi „heuriger”- dalokkal bécsi hangulatot teremtettek az Ybl palotában.
    
Az 1999. februárjában, 4. Budapesti Operabál mottója: „Oszkár tudja”. A műsor Verdi Álarcosbálja köré szerveződött, egy eredeti maszkabál várta a Bál vendégeit. Fellépő művészként Kertesi Ingrid, Rácz István, Mark Janicello vett részt többek között a Bálon.
    
Az évezred utolsó Operabálja 2000. márciusában került megrendezésre. Ezúttal a millenniumi év alkalmából egy igazi magyar bált rendeztünk. Mind a nyitótáncosok, mind a műsorban résztvevő művészek eredeti díszmagyarban jelentek meg. A műsorban - a meghívott sztárvendégek, Pitti Katalin, Miller Lajos, Kukely Júlia, Daniel Munoz, Fonyó Barbara - előadásra kerültek operaáriák és eredeti magyar táncok, mint a palotás és a csárdás, a Magyar Nemzeti Balett.

Az új évezred első Budapesti Operabálján, 2001-ben, az operairodalom egyik legnagyobb óriására, Giuseppe Verdire emlékeztünk, halálának 100. évfordulóján. Vendégeink a mantuai herceg udvarába érkeztek meg, ahol a mantuai herceg fogadta a báli közönséget Violetta és Luna gróf társaságában. Fellépőként Fonyó Barbara, Berkes János, Lasse Sagen, González Mónika és Fekete Attila volt látható.
    
2002-ben, a 7. Budapesti Operabálon az olasz művészetet hívtuk segítségül. Az operadíva, Katia Ricciarelli, aki mögött 30 éves világkarrier áll, és Patrizio Buanne táncdalénekes, akire ezután sok sikeres év várt, voltak a vendégeink.

2003. márciusában Franciaország volt az Operabál vendége. Mind a műsor, mind az ételsor francia mintára készült. Díszvendégként részt vett a Bálon többek között Medgyessy Péter magyar miniszterelnök és Raymond Barre volt francia miniszterelnök is.

A Bál sztárvendégeként a francia filmművészet királynője Catherine Deneuve fogadta el meghívásunkat és nyitotta meg a bált Görgey Gábor miniszterrel keringőzve. A nyitótáncosok Berlioz: Rákóczi Indulójára vonultak be. A T-Systems Év Hangja énekverseny győztesei Gál Erika és Keszei Borbála Berlioz Carmenjéből és Gounod Rómeó és Júliájából énekeltek áriákat. A magyar Himnuszt Melis György, a magyar operaénekesek doyenjének előadásában halhatta a közönség.
    
A 2004-es, kilencedik Operabál a német kultúra jegyében zajlott.

A műsor a Tannhäuser – bevonulására érkező nyitótáncosok produkciójával kezdődött. Ezt követően híres német operaáriákat hallgathatott meg a közönség Gábor Géza és Gárday Gábor tolmácsolásában. Majd átadták - az Operabál egyik főszponzora - a T-Systems által meghirdetett „Év Hangja” énekverseny fődíját. A győztes, Rálik Szilvia, Wagner Csarnokáriáját adta elő. Ezután Weber: Felkérés táncra c. művére nyitották meg az elsőbálozók a táncmulatságot, majd az Operaház főigazgatója, Szinetár Miklós mondott köszöntőt. A Bál sztárvendége Katarina Witt, a német jégtánc királynője volt.
    
A tizedik, jubileumi Operabál 2005. február 5-én került megrendezésre. A nyitótáncosok Johann Strauss Császárkeringőjével nyitották meg a Bált; műsorukat a világhírű Wiener Sängerknaben gyermekkórusa és Solymosi Tamás és Anna Cigankova balettművészek szólótánca tette színesebbé. A nyitótánc zenei kíséretét a híres linzi keringőzenekar, a Johann Strauss Ensemble biztosította. Az Operabál sztárvendége az egykori olasz filmcsillag, a hetvenes éveiben is ragyogó Gina Lollobrigida volt.  
    
A 2006-ban rendezett tizenegyedik Budapesti Operabált Lehár Arany és Ezüst keringőjére nyitotta meg a 40 pár nyitótáncos a Szilver táncegyüttes versenytáncosai közreműködésével. Az Operabál közönsége Dávid Krisztina és Marius Vlad csodálatos előadásában Verdi és Puccini áriákat hallgathatott meg. Ornella Muti, akit 1996-ban az első Budapesti Operabál díszvendégeként köszönthettük, lelkesen vállalta a 2006-os Operabál megnyitását is. Másodszor láttuk vendégül a neves osztrák keringőzenekart, a Johann Strauss Ensemble-t.

2007. február 10.-én az Operabál sztárvendége egy igazi amerikai filmsztár Daryl Hannah nyitotta meg a Bált keringővel. A jó hangulatról az Operaház nagyzenekara és a Rajkó zenekar gondoskodott a hajnali egy órakor lezajlott jótékonysági tombolasorsolásig, utána pedig a Bergendy és az Ungár zenekar szórakoztatta a vendégeket.


Jótékonysági felajánlások az Operabál történetéből


Az Operabál történetéhez a kezdetektől hozzátartozik a jótékonyság hagyománya. Már alig négy évvel az Operaház ünnepélyes megnyitója után, 1888-ban az Erdélyrészi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) javára rendeztek „zártkörű Tánczvigalmat” az épületben. 1894-ben Jókai Mór félszázados írói jubileumát ünnepelték az Operabál alkalmával, melynek bevételeiből az Egyetem Kórházegyletet támogatták. Többször rendeztek bálokat a Magyar Királyi Operaház Nyugdíjintézete, de egyéb, nem Operaházhoz kötődő egészségügyi intézmények, mint az Erzsébet Királyné Szanatórium ill. az Önkéntes Mentőegyesület javára is. 

Az 1902-ben Klotild Főhercegnő „magas védnökségével” az Erzsébet Királyné Szanatórium javára megrendezett Vörös Álarcosbálról így számolt be a Vasárnapi Újság:

A rendezőség feje a népszerű, tevékeny Szapáry Pál gróf meg lehet elégedve az elért sikerrel, s a mi a fő, a bál szép jövedelmet hajtott a tüdőbetegek részére alapított Erzsébet Szanatórium javára.

A régi bálok között az utolsót, 1934-ben nagybányai vitéz Horthy Miklósné „nyomorenyhítő akciója javára” rendezték. De a képzőművészet támogatása is szerepelt a bálok jótékonysági célkitűzései között; 1901-ben a Vörösmarty-szobor, 1905-ben pedig a „Budapesten felállítandó Mátyás király szoboralap” javára utalták a báli bevételek egy részét.
    
A modernkori Operabálok is ezt a gazdag hagyományt folytatják, amikor évről-évre a legkülönbözőbb tematikában tesznek jótékonysági felajánlásokat. A 2003-as évben a SOTE „Egészséges magzatért és újszülöttért” Alapítványt, a Heim Pál Gyermekkórházat és a Flóra Gyermekalapítványt támogatta az Operabál szervezőbizottsága. 2004-ben pedig a Budai Várban található Szentháromság-szobor restaurálásának tervezési költségeit vállalta fel az Operabál. A felújítás teljes költsége mintegy 15 millió Ft-ra rúg, a tervek elkészítése ebből körülbelül 2 millió Ft. A Budapesti Operabál a 2004-es évben ezt az összeget, vagyis a tervek elkészíttetését ajánlotta fel támogatásként, hogy ezzel is hozzájárulhasson nemzeti kultúránk, környezetünk megóvásához és megőrzéséhez a jövő nemzedék számára. A 2005-ös jubileumi Operabál évében a táncművészet támogatása volt napirenden. A Bálon felléptek a Budapesti Táncművészeti Főiskola hallgatói is. A nagynevű Főiskola javára ajánlottuk fel ebben az évben az Operabál bevételeinek egy részét. Ugyancsak a Budapesti Táncművészeti Főiskola támogattuk a 2006-os évben is.

A 2007-es évben a Budapesti Operabál a Heim Pál Gyermekkórházat támogatta. A Gyermekkórház javára másfél millió forintot ajánlottunk fel jegy- és tombolabevételeinkből, továbbá a Gregor Józsefről készült árverésre bocsátott, festmény bevételéből. A festményt Dárdai Péter készítette Gregor József 2005-ös Operabáli fellépése alkalmából, és az elhunyt hírneves énekes iránti tiszteletből döntött úgy az Operabál szervezőbizottsága, hogy a róla készült képet árverésre bocsátja, és az ily módon befolyt összeget jótékony célra használja fel. A festmény 1 millió 50 ezer forintért kelt el.

A Budapesti Operabál, hagyományaihoz híven, 2008-ban is több jótékonysági felajánlást tett. A Bál napján a rászorulók részére Gundel-gulyáslevest oszt, tüdőszűrő buszt és segélyvonalat üzemeltet a Máltai Szeretetszolgálattal közösen a Blaha Lujza téren. A szülő nélkül felnőni kényszerülő gyermekek számára gyermeknapi műsoros programot szervez május hónapban a Fővárosi Állat- és Növénykertben. Emellett a Táncművészeti Főiskola Noverre Alapítványát is támogatja.