Franco Nero, az Operabál díszvendége Budapesten
- 2009-02-21 -
„Szerelmes vagyok Magyarországba”
– nyilatkozta Franco Nero az Operabál előestéjén a Hilton szállóban tartott sajtótájékoztatón

Budapesten ma este fényárban úszik az Operaház, várja az Operabál vendégeit...  Sokan látogatják, sokaknak szól, és a jótékonyság mindig jelen van az Operabálok történetében. – mondta Kerényi Péter sajtófőnök a tegnap esti sajtótájékoztatón. A jótékonysági felajánlásokhoz tartozott a Blaha Lujza téri ebédosztás, és az is, hogy az Operabál másnapján, délelőtt a Magyar Állami Operaházzal közös jótékonysági gyermeknapon a díszes bálterem vendégül látja a gyermekotthonok lakóit.

Idézzük Lévai Katalin az Operabál fővédnökének a sajtótájékoztatón elhangzott szavait: „Európa nehéz helyzetben van, de ilyenkor is ragaszkodnunk kell a kulturális hagyományainkhoz. Ki kell fejeznünk ugyanakkor szolidaritásunkat a nehéz sorsú emberekkel. Büszke vagyok, hogy az Operabál fővédnöke lehetek egy ilyen világsztár mellett, mint Franco Nero, aki már sokszor bizonyította be affinitását a szociális kérdések iránt.”

Az Operabál szervezői megajándékozták Franco Nerot, az Operaház díszvendégét egy üveg Unicummal, magyar kézműves csokoládéval és Dárdai Péter festőművész alkotásával, ami a sztárt ábrázolja.

„Boldog vagyok, hogy itt lehetek, szerelmes vagyok Magyarországba” – mondta Franco Nero. Arra a kérdésre, hogy mit szeret legjobban Magyarországon, azt válaszolta, hogy elsősorban az embereket.: „Csodálatosak a magyar emberek, akiket nemesség és méltóság jellemez.” A Honfoglalás c. film forgatásakor megismert munkatársak közül többel baráti kapcsolatot tart fenn.

Franco Nero az Operabálon Luciano Soprani olasz kreátor ruháját fogja viselni, nyilatkozata szerint nagyon szeret táncolni, és örül, hogy erre most is alkalma lesz. Beszélgetés közben sokmindent megtudtunk róla, például azt, hogy kedvenc futballcsapata a Róma, és kedvenc mondata egyik filmjéből való, ahol Szt Augustin szerepében válaszolt partnerének kérdésére, aki azt kérdezte tőle: „Mit keresel a templom tetején?” St.Augustin válasza: „Randevúm van; minden évben ugyanezen a napon feljövök, és nézem a gólyákat. Ők mindig tudják hogy mikor kell elmenniük, és hogy hova kell menniük Irígylem őket, mert az ember nem képes erre.”

A sajtótájékoztatón láthattuk az 5 Hamupipőkét, egyelőre még „civilben” – akik a bálon hercegnői díszben pompázhatnak majd, és bemutatkoztak az Operabál szépségkirálynő vendégei is.

Szerencsés az a 30 nyugdíjas, akik egy rejtvény nyerteseiként ma délelőtt már részt vehettek az Operabál főpróbáján. Az ország minden tájáról érkeztek a lakóhelyüket ábrázoló képeslapokon a megfejtések, bizonyítva, hogy az Operabál iránt milyen nagy az érdeklődés.

Ők már megkóstolhatták a pezsgőt, élvezhették a műsort, részesei lehettek annak az atmoszférának, amire mi még izgalommal készülődünk. Néhány óra, és a vendégek előtt is kitárul az Operaház kapuja. Hadd legyen egy este a báli forgatagé!

Az Operabál hivatalos weboldala
Az Operabál sztárvendége: Franco Nero


Franco NeroFranco Nero, eredeti nevén Francesco Sparanero, 1941. november 23-án született Olaszországban, Parma-ban.

Az 1960-as évek elején kezdett filmezni. Előnyös megjelenése, kitűnő fizikai adottságai figyelemre méltó jellemábrázoló képességgel párosultak, ezért az évtizedek során a legkülönbözőbb műfajú filmekben foglalkoztatták. Az első nyugati filmsztár volt, aki rendszeresen vállalt felkéréseket a vasfüggöny innenső oldalán is: jugoszláv, szovjet, cseh és számos magyar filmben is szerepelt pályafutása során. Fia, Carlo Gabriel Nero (London, 1969. szeptember 16.) filmrendező Vanessa Redgrave angol színésznővel való kapcsolatából született. 2006. december 31-én Nero és Redgrave házasságot kötöttek.

A művészetek iránt fogékony fiatalember félbehagyta egyetemi tanulmányait, hogy színészetet tanuljon a Piccolo Theatre-ben. 1964-ben Rómába költözött. A fényképregényekben való közreműködésének köszönhetően kisebb filmszerepekhez jutott.

A Biblia című monumentális alkotást a '60-as évek közepén Cinecittàban forgatták a tekintélyes amerikai Mester, John Huston rendezésében, Dino De Laurentiis produkciójaként. Huston az akkor még ismeretlen színészre bízta Ábel szerepét.

Később angol nyelvtudásának fejlesztésére helyezett nagy hangsúlyt, hogy nemzetközi produkciókban is szerepekhez juthasson.

Nero sztárrá válása egy tipikusan olasz műfajnak, a spagetti westernnek köszönhető. (Django, Django 2, Texas Adios, A mészárlás ideje, Keoma.)

A spagetti westernek mellett Nero más műfajokban is bizonyította képességeit. Lancelot lovag alakját keltette életre második amerikai filmjében, a közismert kelta mondát feldolgozó zenés Camelotban (1967), melyben énekelt is. Nem akármilyen partnerei voltak: Arthur királyt Richard Burton, Mordredet David Hemmings, Guenevere királynét, pedig Vanessa Redgrave játszotta. Nero és Redgrave filmbeli szerelme a valóságban folytatódott, az évek folyamán, pedig több filmben szerepeltek még együtt. Noha viszonyuk néhány év múlva véget ért, jó kapcsolatuk megmaradt, sőt a szerelem évtizedek múlva ismét fellángolt közöttük, aminek immár házasság lett a vége. A spagetti westernek skatulyájából Damiano Damiani kínált kiutat Franco Nero számára: ő kapta a valaha Magyarországon is nagy sikerrel vetített Mint a bagoly nappal (1968) főszerepét. Partnernője a gyönyörű Claudia Cardinale volt.

A sztár filmjei közül több hazánkba is eljutott. A Kobra napja (1980) és A nindzsa színrelép (1981) és Renny Harlin Még drágább az életed (1990) című világsikerű akciófilmje: a Bruce Willis megformálta főszereplő mellett Nero egy rosszfiút játszott, Ramon Esperanza tábornokot, akit hívei egy merész akció keretében szabadítanak ki az amerikaiak fogságából, de John McLane (Willis) most is keresztülhúzza a bűnözők számításait.

Az 1990-es évek elején kezdődött együttműködése Koltay Gábor magyar filmrendezővel. A Julianus barát című filmben mellékszerepet játszott, majd 1996-ban, a millecentenárium évében a Honfoglalás című filmben Nero játszotta Árpád szerepét.

Az új évezredben Nero rendezőként is bemutatkozott (Forever Blues, 2005).

2007-ben két, magyar vonatkozású alkotásban is a kamerák elé állt. A csejtei vár híres-hírhedt úrnőjéről, Báthory Erzsébetről szól Juraj Jakubisko Bathory című filmje, amelyben Nero II. Mátyás alakját kelti életre. Almási Tamás rendezte a Mario, a varázsló című filmet: Nero játssza Mario szerepét. A filmcím kissé megtévesztő, hiszen nem Thomas Mann azonos című művéről, hanem Halász Margit novellájának adaptációjáról van szó.

Több életmű díja is van, és Golden Globe-ra jelölték a Camelot című filmben nyújtott alakításáért.