Íme az ember
- 2009-03-27 -
Sokoldalú pápa sokoldalú megközelítésben


Utazott, síelt, erotikus verseket írt, rajongott az irodalomért és a zenéért – ki gondolná, hogy mindez egy pápát jellemez: nem mást, mint II. János Pál pápát. A négy éve elhunyt egyházfő olyan értékrendet képviselt regnálása alatt, amely halálával nem avult, nem avulhat el: azontúl, hogy a szeretet, tolerancia és testvériesség jegyében az Istenbe való maradéktalan hitnek szentelve életét személyes példát statuált híres volt reformtörekvéseiről is. De mit is adott az embereknek – hívőknek és nem hívőknek – II. János Pál?

Az első lengyel származású pápa credojában kiemelkedő szerepet kapott az egyházi intézményi rendszer átláthatóvá tétele, az egyház emberközelivé tétele és természetesen folyamatosan törekedett a teológiai dogmatika revíziójára. Fontosnak tartotta az egyház és az emberek között kialakult több száz éves szakadék felszámolását – ezzel is hirdetve, hogy a hit és a vallás elsősorban személyes, közösségi élmény, nem pedig szabályrendszerek és közönséges rítusok összessége. Ennek fényében fogalmazta meg toleranciához kötődő elveit is, hiszen egész életében kiállt és szimbólumává is vált a felekezetek közötti termékeny párbeszédnek. Ugyanennek a toleranciának a jegyében hirdette a nők egyenjogúságát és spirituális fontosságát, s egyúttal folyamatosan és határozottan szólalt fel az őket ért erőszak ellen is.

Szeretet, elfogadás és testvériesség. Ezek tehát mindenki pápájának életéből és cselekedeteiből leszűrhető kulcsszavak, melyeket saját életvitelével performatívvá is tett. Éltében a szavak tettekké váltak. Ezek a szavak, ez a hihetetlen sokoldalúság és újítani vágyás bontakozik ki minden látogató előtt, aki ellátogat 2009. áprilisától a VAM Design Centerbe, ahol egy rendkívüli kiállítás várja a lélek gyümölcseit szeretőket, hiszen az „Íme az ember” elnevezésű tárlat megeleveníti az egykori egyházfő spirituális és szellemi üzenetét. A kiállítás már csak azért is érdekes, mert rendhagyó kontextusban láthatjuk II. János Pált, mivel olyan fotókon és tárgyakon keresztül élhetjük át a pápával való találkozás élményét, melyek legszemélyesebb pillanataiban örökítik meg ezt a kivételes embert. Láthatjuk, amit a U2 énekesének napszemüvegét felpróbálva köszönti a világhírű énekest, de az optika azt is megmutatja, ahogyan a pápa a Dalai Lámával vagy éppen Fidel Castroval találkozik. A képeket izgalmas megvilágításba helyezi, hogy a pápa személyes tárgyai is kiállításra kerülnek: síléce, papi öltözete is látható lesz. A képek – melyeket a pápa személyi fotósa, Arturo Mari készített végigkövetve az egyházfő teljes regnálását – és a tárgyak olyan személyes, mindenki számára közvetlen légkört és üzenetet teremtenek, mely megmutatja, hogy a papi öltözet mögötti egyházfő kíváncsi, ember- és humorszerető, és teljes valójában képviseli a szeretet és elfogadás értékeit.

A kiállítás memento, ám nem csupán a pápának állított, hanem a csöndes lamentációt, a spirituális értékeket és a szellemi tisztaságot valló hitnek állított nyugodt rajzolat. S mindez olyan értékek jegyében, melyek kiemelkedő fontosságúvá váltak a globalizálódó kapitalizmus világában.

Spirituális utazás ez tehát, ahol a templomon kívül, ám mégis egy szakrális térben találkozhatunk egy jól ismert névvel, egy jól ismert arccal. Hívőknek és nem hívőknek egyaránt ajánlott: együttgondolkodásra hív és bátorít, újratanít elfeledni látszó értékeket – nem szájbarágós módon.


Hegedűs Endre, zongoraművész: Mit jelent nekem II. János Pál Pápa?

     Azt hiszem, elsősorban kedves, szeretetteljes mosolya fontos nekem, melyet lelkem mélyén őrzök legfontosabb emlékeim között! E mosoly mögött olyan erő van, melyet felmérni nem vagyok képes, de megérezni igen! Ő volt az az ember, aki szó szerint semmitől és senkitől nem félt, s egész életével, csodálatos írásaival, imáival, mindazzal, amit tett példaként szolgált az embereknek.
     II. János Pál művész volt, aki a legkülönbözőbb élethelyzetű és nézeteket valló emberekkel is szót értett. A Lélek embere volt, akinél nagyobb hatású főpapunk talán az elmúlt ezer év alatt sem volt. Megismerni életét, szavait, s tetteit egy gyönyörű út, mely mindenkit közelebb visz Istenhez…

A kiállítás helye és időpontja (link):
VAM Design Center (1061 Budapest, Király utca 26.), 2009. április 2-től június 2-ig