Talentum Akadémiai és Művészeti Díj
- 2011-02-18 -
Talentumokra szükség van!

A Közép-Európai Tehetségkutató Alapítvány és a Magyar Tudományos Akadémia
ismét kivételes tehetségeket ünnepel

Talentum Akadémiai és Művészeti Díj: fiatal tudósok és művészek elismerése

Nemzetközi tudományos és művészeti körökben is kiemelkedő fiatal tudósok és művész vehette át az idei Talentum Díjakat ma délelőtt a Közép-Európai Tehetségkutató Alapítvány díjátadó ünnepségén a Magyar Tudományos Akadémián. Hetényi Csaba vegyész, Dr. Fekete Andrea orvos, Cseke Ákos filozófus, és Lóth Balázs Andor filmrendező büszkélkedhet a fejenként 20 000 euróval járó elismeréssel, amelyet Kenyeres Sándor alapított és finanszíroz 2002 óta.

Kenyeres Sándor azzal a céllal alapította a díjat, hogy a régió kimagasló szellemű és kreativitású fiatal tudósainak, kutatóinak, szakembereinek támogatásával, a kiemelkedő társadalmi hasznosságot hordozó kutatások, programok, tudományos és kulturális teljesítmények, melyek a térség fejlődését, és az élet minőségének emelését szolgálják, méltó elismerésre kerüljenek. Az Alapítvány a jövőben is felkutatja és segíti azokat a talentumokat, akik teljesítményükkel hozzájárulnak Magyarország fejlődéséhez.
A 2010. évi Talentum Díjat természettudomány kategóriában Hetényi Csaba vegyész vette át „Szerkezet – energia - hatékonyság” című pályázatával. Élettudomány kategóriában Dr. Fekete Andrea orvos érdemelte ki az elismerést „A diabétesz sokszervi szövődményeinek modern kezelési lehetőségei: új gyógyszer támadáspontok és hatásmechanizmusok” című munkájával, míg Cseke Ákos filozófust társadalomtudomány kategóriában díjazták „Késő antik és középkori eszmetörténet” című tanulmányáért. A Művészeti Díjat Lóth Balázs filmrendezőnek ítélték oda, aki az eddigi munkáival pályázott.

Kenyeres Sándor alapító a következő szavakkal üdvözölte a díjazottakat:

„Nagy örömmel tölt el, hogy már a 9. alkalommal sikerült az ország figyelmét fiatal géniuszainkra, oktatóikra és Magyarország legnagyobb kincsére, a hazai szellemi és művészeti kapacitásra irányítanunk. Büszke vagyok az Alapítványunkra! Hiszem, tudom, érzem, hogy a befektetett munka és az anyagi ráfordítás Magyarország egészére nézve hasznosul majd. Éppen ezért küldetésemnek tekintem, hogy ez a munka a Talentis térségben teljesedjen ki, egy olyan térségben, ahol egy helyen koncentrálódik minden tudással kapcsolatos tevékenység, vagyis oktatás, kutatás-fejlesztés és csúcstechnológiai gyártás. Ez a  Talentis - minden kutató és tudós otthona.”

Hetényi Csaba

Az ELTE Genetikai Tanszék ösztöndíjas kutatója. Vegyész diplomát (1999) és PhD fokozatot (2002) a Szegedi Tudományegyetemen szerzett. Posztdoktori ösztöndíjasként Észtországban (Department of Physical Chemistry, University of Tartu) és Svédországban (Molecular Physics Group, Uppsala University) több éven keresztül kutatott. Eddigi tudományos teljesítménye kiemelkedő. Egy dinamikusan fejlődő, nemzetközi szinten jelentős, ipari szempontból fontos területen, a számítógépes molekulaszerkezeti kutatások terén ért el kimagasló eredményeket.  Eredményei közül különösen nagy nemzetközi visszhangot váltott ki egy új számítógépes eljárás az ún. „blind docking” (BD) módszer, amely alkalmas atomi felbontású ligandum-célmolekula komplexek szerkezeti számítására olyan esetekben is, amikor a ligandumnak a megközelítő kötőhelye sem ismert. A Szegedi Kutatócsoportban az Alzheimer-kór ellen kifejlesztett molekulák β-amiloidhoz való kötődését vizsgálta a „blind docking” módszerrel, igen eredményesen, a területen nemzetközi viszonylatban is elsőként. Igen fontosak a kötődési szabad entalpia számítására vonatkozó eredményei is. Eredményei a biofizika területén nagyon fontosak és hiánypótlóak nemzetgazdasági szempontból is, mivel e kutatások gyógyszeripari és biotechnológiai alkalmazásokra koncentrálnak. Jelenlegi és tervezett kutatásai a gyógyszertervezés lényegét jelentő három témára, úgymint a gyógyszerjelölt molekuláknak biológiai makromolekulákkal alkotott komplexei szerkezetének, kötésük erősségének, valamint farmakológiai hatékonyságuk és szelektivitásuk becslésére irányul. E területeken már eddig is számos eredeti ötletével bizonyította, hogy a szakterület nemzetközi szinten is elismert művelése és képviselője.

Dr. Fekete Andrea

Orvos, a Semmelweis Egyetem I. sz. Gyermekklinikáján. 2001-ben végzett a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Karán. A PhD fokozatot 2004-ben nyerte el. Értekezésének témája a vese iszkémiás károsodását kísérő molekuláris biológiai változások vizsgálata volt. Kutatóként másfél évet töltött Németországban és egy évet az Egyesült Államokban, ahol a vesebetegségek genetikai és molekuláris biológiai hátterével kapcsolatos kísérleteket végzett. Kutatásainak középpontjában a diabetesz mellitusz, az anyagcsere komplex zavara áll. Világszerte kiemelt népegészségügyi probléma, a populáció közel 3%-át érinti. Szövődményei önmagukban is , és gyakori társbetegségeivel együtt a szervezet szinte minden szervét érintik. Humán vizsgálataik eredményei igazolhatják olyan genetikai variációk szerepét, melyek rendszeres szűrése hozzásegíthet diabéteszes nefropatiás, ill. retinopátiás betegekben a szövődmények kialakulásának előrejelzéséhez, illetve az egyénre szabott terápia felállításához. Számos pályadíjat, tudományos díjakat kapott. Szerkesztőbizottsági tagja számos nemzetközi folyóiratnak és lektora külföldi szaklapoknak. Jól működő kutatási csoportot tart fenn, számos hazai és külföldi kutatóhellyel. Az eredményes kutatómunka mellett 2005 óta klinikai orvosként a betegellátásban is részt vesz.  

Cseke Ákos

A Pázmány Péter Katolikus Egyetemen végzett magyar, angol, esztétika szakon, majd a svájci Freibourgban és Párizsban tanult középkori filozófiát, az Université de Sorbonne diákjaként kitűnő eredménnyel védte meg doktori dolgozatát. 2005 óta a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Esztétika Tanszékének adjunktusa. Oktatói és kutatói területe elsősorban a középkori bölcselet és esztétika, de emellett a XX. századi magyar irodalommal is foglalkozik. Tanulmányait a legjelentősebb folyóiratok közlik, külföldi konferenciákon gyakran ad elő, első könyvét - a „Tisztaság könyve” - Tverdota Györggyel együtt írta. Jelentősnek mondható fordítói munkássága. Két kortárs francia filozófus (Pierre Hadot, Jean-Louis Chrétien) fontos könyvét fordította magyarra. Mára a késő antikvitás és kora-keresztény gondolkodás egyik legjobb hazai szakértőjévé vált, akinek fordításai és írásai tanúsítják felkészültségét és szakértelmét. Kutatási témájául olyan területet választott, a középkori esztétikát, mellyel hazánkban eddig még szinte senki nem foglalkozott alaposabban. Hazánkban gyakorlatilag feltáratlan kutatási területet nyit meg, miközben síkra száll amellett, hogy felfedezzük a szépség s a művészet olyan fogalmát, mely messze túlmutat az esztétika fogalmán. Írásai jelentőségét tovább növeli, hogy a történeti kutatás során és a késő-latin középkori latin nyelvű szövegek vizsgálata által az esztétika modern fogalmának újragondolását végzi el, ami megtermékenyítően hathat a kortárs esztétikai kultúrára és gondolkodásra is.

Lóth Balázs

A Szegedi Tudományegyetemen, a New York Film Academy amerikai kurzusán, majd a budapesti Cinematography Masterclass programján, és a Színház és Filmművészeti Egyetemen szerzett végzettséget. Filmrendezői ambíciói mellett operatőr mesterséget is tanult és London Film School Workshopján és a Galway-ben, Írországban fejlesztette tovább forgatókönyv-dramaturgiai látásmódját. Egy évtizede a Celluloid Műhely és kapcsolódó Celluloid Workshop vezetőjeként a hazai játékfilmezés egyik meghatározó alakja. Több, mint kétszáz filmprodukció rendezésében, operatőri munkájában vett részt. Szakmai pályája idén érte el a fordulópontot: diplomafilmjét, az Epilógust tizennégy rangos nemzetközi filmfesztivál válogatta be versenyprogramjába, köztük az USA egyik legnagyobb fesztiválja Seattle-ben vagy a rangos Bresti Rövidfilm Fesztivál és a Rencontres Henri Langlois Fesztivál.  Számos nemzetközi díj után idén megkapta a Legjobb Rendező díját az olaszországi Kimera International Film Festival-on és ugyanitt Közönségdíjat is kapott kisjátékfilmje. Munkájára felfigyelt számos európai filmgyártó cég és az internet és játékfilmviszonyát vizsgáló tanulmányaiért idén tavasszal interjúra hívta a Time Magazin. Egy új irány képviselője a magyar filmművészetben: a nemzetköziség és a magyar értékek összekapcsolásával minőségi filmalkotásokat szeretne megvalósítani, minél szélesebb körben, multinacionális közönsége számára. Jelenleg nagyjátékfilmjére készül Exit címmel.

További információ:
Közép-Európai Tehetségkutató Alapítvány
Seres Judit - alapítványi titkár
Telefon: +36-1-341-8038
Mobil: +36-20-922-0234
E-mail: info@talentum-ceta.hu