Kakastaréj újratöltve: Néprajzi Múzeum
- 2013-03-18 -
Kakastaréj újratöltve: Néprajzi Múzeum
Húsvéti programsorozat minden korosztálynak
2013. március 18. – március 28.

Hagyományos húsvéti programkínálatunkat idén a közönség igényeinek megfelelően jelentősen kibővítettük, és a diákcsoportok foglalkozásai mellett kifejezetten felnőtteknek szóló workshopokat, nyitott kézműves műhelyeket is tartunk a Néprajzi Múzeumban. A foglalkozások néprajzi ismeretanyagát a gyűjtemény archív fotóival bővítjük, a tojásíró műhelyben pedig régi mintarajzok alapján lehet a hagyományos motívumokat – mint a közkedvelt kakastaréj – gyakorolni, vagy éppen újratervezni. A foglalkozásokat a múzeumi gyűjtemény különleges, régi tojásminta rajzaiból készült kiállítással tesszük forrásértékűvé és teljessé.



Tojásminta rajz kiállítás
A múzeumi gyűjtemény archív rajzain a magyar nyelvterület fontosabb tájegységeinek húsvéti tojásmintái láthatók. A rajzok között szép számmal vannak Felső-Magyarországon, Erdélyben, Torontál megyében, valamint Pest megyében gyűjtött anyagok, amelyekkel rajztanárok és múzeumi szakemberek dokumentálták a 20. század elején a tojásdíszítés változatos díszítési megoldásait.
A kiállítás 2013. március 18. – április 2. között, múzeumi nyitva tartási időben, a bejárati előcsarnokban tekinthető meg.

Kakastaréj újratöltve, 18+
A Nagyheti készülődés jegyében tojásírásra invitáljuk felnőtt látogatóinkat!
A rendhagyó délutáni múzeumi workshop keretében látogatóink elsajátíthatják a hagyományos írókás tojásfestés csínját-bínját. Beszélgetünk a húsvéti ünnep eredetéről, egyházi és profán szokásairól. Szót ejtünk a tojás praktikus kifújásáról, a tojásra írt hagyományos minták jelentéséről, a többszínű írott vagy maratott tojás megfestéséről. Természetesen mindezt a gyakorlatban is kipróbáljuk.

Részletes program:
16.00-16.30 Húsvéti hagyományok régen és ma
Beszélgetés a Magyar nép hagyományos kultúrája című állandó kiállításban, Koltay Erika közreműködésével
16.30-19.00 Tojásírás a gyakorlatban, Bodnár Kata közreműködésével

Időpontok: 2013. március 25-től 28-ig, hétfőtől csütörtökig naponta 16.00 – 19.00 óra között. Helyszín: földszint 11-es terem. Belépő: 1000 Ft Előzetes bejelentkezés szükséges, lásd alul. (A csoportokat minimum 6 fő jelentkezésével indítjuk.)

Húsvétváró foglalkozások óvodás és iskolás csoportok számára
2013. március 18-tól 28-ig, minden délelőtt 10.00-12.00, és 14.00-16.00 között

Milyen kapcsolat van a húsvét és a telihold között? Hogyan készülődtek régen az ünnepre? Miért kell meglocsolni a lányokat, és miért pont piros tojást kell adni a fiúknak? Jeles napok, ünnepi szokások címmel húsvéti múzeumi órákat tartunk a gyerekek számára. Részletes információ:
http://neprajz.hu/muzeumpedagogia.php?menu2=102&program_id=69

Húsvéti kézműves műhelyek
2013. március 18-tól 28-ig, folyamatosan igényelhető

Tojásírás hagyományosan forró viaszos írókával, főleg erdélyi és moldvai mintákkal, csíptethető húsvéti dekoráció a tavasz színeit idéző kartonokból, tavaszi virágok és nyuszik csuhéból, színes filc alapon lánc és pelenkaöltéssel díszített barkadísz varroda. További, választható húsvéti műhely programok:
http://neprajz.hu/muzeumpedagogia.php?menu2=106&program_id=46

További információ, előzetes bejelentkezés:
Bodnár Kata múzeumpedagógus, bodnar@neprajz.hu, 473-2439, 30-558-8022

Információ a honlapon:
http://www.neprajz.hu/tartalom.php?menu2=693

Virágvasárnap és húsvét a honlap néprajzi forrástárában:
http://www.neprajz.hu/tartalom.php?menu2=602