Nem vagyok már egy rock-csirke
- 2013-04-30 -
"Nem vagyok már egy rock-csirke"
Marianne Faithfull, angol énekesnő

Marianne Faithfull (Marianne Evelyn Faithfull, 1946. december 29.), az egyik legsikeresebb brit énekesnő ma is. A hatvanas évek hamvas, de korántsem ártatlan szőkesége a könnyed popdaloktól a cicababa stílust levetve eljutott az irodalmi igényű repertoárig, s jelentős sikereket arat az új évezredben is. A művészetekhez való vonzódását arisztokrata, Habsburg származású anyjától „örökölte”, aki egy időben balerina volt. Karrierje a hatvanas évek derekán indult a Rolling Stones együttes "árnyékában". Nagyon sok hatás érte: Mick Jaggerhez fűződő, a sajtó által alaposan feldobott viszonya miatt természetesen a Rolling Stones világa nagyon erősen hatott rá. Szerette és felvállalta Joan Baez-t, Bob Dylan-t is. Pályája legelején feldolgozta a Beatles I’m Looser és Yesterday című dalát, Bob Dylan szerzeményei közül a Blowin’ In The Windet, nagy sikerrel énekelte a This Little Bird című slágert, a Plaisir d’amourt, s ő is előadta Mick Jagger és Keith Richards As Tears Go By című dalát, ez tette széles körben ismertté. Szerepelt a Rolling Stones Rock and Roll Circus című 1968-as, ám évtizedekre elfektetett filmjében. Ő volt a társszerzője a Stones Sticky Fingers című kitűnő albumán hallható Sister Morphine című dalnak, az együttes több számának is ihletője.  

A hatvanas években már megízlelte a drogot, s az italt sem vetette meg. A hetvenes években emiatt is hosszú időre partvonalra került. Csak az évtized végén megjelent Broken English albuma nyomán került ismét reflektorfénybe. Akkor azonban még nem tudott tartósan a fényben maradni, de az 1987-es Strange Weather című lemezétől kezdve gyakorlatilag nem volt egy gyenge albuma sem, és koncertjei is hatalmas sikert arattak. A hatvanas években fátyolos, lágy hangja érett korára jelentősen keményedett.

Korongjai között ezekben az években a Blazing Away, a 20th Century Blues, a Weil :The Seven Deadly Sins and other songs, a Vagabond Ways, a Before the Poison keltett megérdemelt figyelmet. A 20th Century Blues című lemeze Kurt Weil és Bertolt Brecht világát hozta vissza. Egyébként ő maga is szerepelt a Koldusopera angol változatában Kocsma Jennyként. Emellett már a hatvanas évektől volt több tucat színpadi szerepe, s jó néhány filmszerepe, játszotta egyebek között a Hamletben Opheliát, de sok más filmben és tv-produkcióban is feltűnt.

A Stranger On Earth című 1987-ben megjelent lemeze a számunkra azért nevezetes, mert hallható rajta Seres Rezső Szomorú vasárnap (Gloomy Sunday) című, világsikerré vált slágere is.

Bár 2006-ban mellrákot diagnosztizáltak nála, kigyógyult, s ma is fáradhatatlanul koncertezik Európában és több lemezt is készített. Főként Párizsban él, s a francia kulturális kormányzat a rangos Arts and Letters (Ordre des Arts et Lettres) kitüntetést adományozta neki. s emellett is több elismeréssel büszkélkedhet. Kétszer lépett fel Budapesten: 1996-ban a Petőfi Csarnokban, 2007-ben a Művészetek Palotájában. Nemcsak hangja, előadói stílusa, hanem humora is tetszést aratott.

Kovács Miklós - (www.literatura.hu)




http://www.mariannefaithfull.org.uk/
http://en.wikipedia.org/wiki/Marianne_Faithfull