Múzeumi diáknap
- 2013-05-15 -
A Néprajzi Múzeum hagyományteremtő szándékkal rendezi meg május 23-án, csütörtökön délelőtt a 13-18 éveseknek szóló első múzeumi diáknapot. A rendhagyó program mai, aktuális társadalmi kérdéseket vet fel, azokat izgalmas kiállításokkal szemlélteti és szakértők, kurátorok közreműködésével ismerteti meg a diákokkal.

Az első diáknap témája Európa legnépesebb etnikai kisebbségének, a cigányságnak spanyolországi és hazai története, kultúrája, társadalmi helyzete. Az interaktív foglalkozásokon a hangsúly a párbeszéden és az önálló vélemény kifejezésén van. A közvetlen beszélgetések során a diákok elmondhatják személyes tapasztalataikat, véleményüket, élményeiket. Kiemelt témák: a különböző kultúrájú csoportok együttélésének nehézségei, az identitás megőrzésének fontossága, a tolerancia és egymás kultúrájának tisztelete, valamint a kiállításon is látható spanyol példa. A múzeumi diáknap a diákfórum után a Váradi Roma Café művészeinek közreműködésével, vérpezsdítő flamenco zenével zárul.
 

Kapcsolódó kiállítások:

Vidas Gitanas – Cigányok Spanyolországban
Képek, cigányok, cigányképek – Többségi képtől az önábrázolásig

Program:

10.00 óra – 12.30 óra
  • Hogyan vált a flamenco a spanyol kultúra elemévé?
  • Szeljak György kurátor és Gulyás Anna antropológus által vezetett foglalkozás, ahol Szeljak György a kiállításról, Gulyás Anna személyes spanyolországi élményeiről mesél a diákoknak.
  • A roma kultúra virtuális háza- interaktív DVD bemutató Szuhay Péter közreműködésével.
  • Történet képekben. Írjunk együtt képregényt!
  • A Vidas Gitanas kiállításban olvasható spanyol képregény mintájára a diákok megírhatják saját képregényüket, személyes tapasztalataik és a kiállításokban szerzett ismereteik felhasználásával.
12.30 óra
Diákfórum romák – nem romák társadalmi kapcsolatáról
Moderátor: Szuhay Péter

13.00 óra
Flamenco bemutató
Közreműködik: Botos Tibor és ifj. Botos Tibor gitár, Váradi Roma Café
 
A programra előzetes bejelentkezés szükséges!

További információ, bejelentkezés:

Koltay Erika
Múzeumpedagógiai Műhely
Néprajzi Múzeum
1055 Budapest, Kossuth Lajos tér 12.
muzeumpedagogia@neprajz.hu
Telefon: +36-1-473-2439, 30-668-6614