Sziget-mozaik
- 2007-08-09 -
Nem könnyű az eseményeket követni. De lehet mazsolázni a hírek, érdekességek között.

A négymilliomodik látogató

A tizenötödik Sziget második napján érkezett meg a legelsőtől számított négymilliomodik látogató a fesztiválra.

Ezen a napon az eső ellenére 48 ezer látogatója volt a rendezvénynek. Csütörtök este érkezett a négymilliomodik látogató: Schmidt Ferenc Kassáról, a feleségével – Évával – együtt a Chemical Brothers miatt.

„A fiam, aki 13 éves, most lesz itt először, de a 20 éves lányom már évek óta kijár” – mondta többek között az ünnepelt vendég. Az ajándék, amit a rendezőktől kapott, egy örökös bérlet volt a Sziget Szervezőiroda valamennyi leendő rendezvényére.

Terror Háza Múzeum a Szigeten

Utazz vissza az időben, éld át szüleid, nagyszüleid ifjú éveinek mindennapjait! Tedd próbára a türelmedet, és igényelj Trabantot, Zsigulit a Merkúrtól, várj éveket telefonkészülékre, vagy légy a 70-es évek hírolvasója! Ha érdekel, hogyan dolgoztak az ügynökök, ha kíváncsi vagy, ki volt Kádár János, nem hagyhatod ki a Terror Háza Múzeumot a Szigeten sem. Érvelj, vitázz történészekkel, médiasztárokkal! Számítógépes játékon tesztelheted a tudásodat, vár a „valóbb világ”. Hagyj nyomot az utókorra, meséld el a kamerának, mit hallottál, tanultál a Kádár-korról! Mozizz velünk esténként! A filmvásznon A bukás, a Napola, a Sophie Scholl, A szabadság vihara pereg. Elkalauzolunk a szocializmus íz-világába, és azt is megbeszéljük, mitől jó egy szocialista sláger.

LGT
     
Az LGT nulladik napi koncertje nem csak egy nagyszerűen sikerült nyitó buli volt, hanem minden idők egyik legfrenetikusabb koncertje. Apukák, anyukák, gyerekek, sőt: minden bizonnyal unokák voltak ott.

Nekünk írták a dalt és mi elringattuk magunkat, szólt az Embertelen dal, embertelen jól, beszélt a csend és miénk volt tér: a jubileumi Sziget nulladik napján ötvenezres tömeg előtt játszott az LGT.

Öt év hallgatás után a tizenötödik Szigeten állt össze újra a mostani felállásban harminc éve együttlévő legendás csapat, a Locomotiv GT. A zenekar nulladik napi koncertje nem csak egy nagyszerűen sikerült nyitó buli volt, hanem minden idők egyik legfrenetikusabb Sziget-koncertje. Teltház a Nagyszínpad előtt, generációk, apukák, anyukák, gyerekek, sőt… Mintegy ötvenezren énekelték az elmúlt évtizedek LGT termésének legjavát. A 70-es, 80-as évek „Tabán-hangulatát” a Képzelt riport… című örökbecsű musical koncertváltozata vezette fel, válogatott szólistagárdával: többek közt Lovasi Andrással, Bíró Eszterrel, Royjal, Fekete Lindával, Kovaxszal és egy bombabiztos kísérőzenekarral, benne Lukács Petával, Borlai Gergővel és Sipeki Zoltánnal.

Sinead O'Connor (IRL)

Sinéad O’Connor minden idők egyik legfontosabb, legszínesebb és legnyughatatlanabb női popelőadója, aki tavaly megjelent Throw Down Your Arms című csodálatos reggae-lemezével már sokadszor kezdte újra és támadt fel ’80-as évek végi berobbanása óta. Személyében egy igazi legenda látogat a Szigetre. Az öntörvényű ír énekesnő a kettővel ezelőtti évtized új és izgalmas női előadókkal gazdagon meghintett második felében, pontosan 1987-ben robbant be The Lion and the Cobra című lemezével, melyet 1990-ben követte a hasonló hangvételű, alterockos I Do Not Want What I Haven’t Got, rajta a hatalmas sikert arató Prince-feldolgozás, a Nothing Compares 2U. O’Connor-kisasszony a ’90-es évek elején többször került jó társaságba - dolgozott a The The-vel és a Fal-döntő Roger Waterszel -, ám saját pályája rossz irányba fordult: ’92-es szvingalbuma, az Am I Not Your Girl? megbukott és botrányai sem lendítettek karrierjén. Pályája első törése után azonban még simán talpra állt: vendégeskedett Peter Gabriel Us című lemezén, az In the Name of the Father című filmhez egy emlékezetes betétdalt énekelt, melyet a U2-s Bono írt, 1994-ben pedig izgalmas új albummal jött ki, ám a Universal Mother azonban inkább rajongói kedvenc lett, mintsem üzleti siker. 2000-es Faith and Courage című albuma – melyre többek közt a fugees-es Wyclef Jean és a eurythmics-es Dave Stewart írt dalokat – újabb szakaszt zárt le, hiszen a 2002-es Sean-Nós Nua egy újabb merész irányváltás eredménye, hiszen ezen az albumon az énekesnő visszatért gyökereihez és ír népdalokat énekelt azok eredeti nyelvén. Ami még ennél is váratlanabb csavar volt, hogy a lemez megjelenése után egy évvel, 2003-ban bejelentette visszavonulását. A szünet három teljes évig tartott, és egy fantasztikus új albummal ért véget. Az új, Throw Down Your Arms című albumon Sinéad O’Connor reggae-klasszikusokat dolgozott fel és formált saját képére, olyan sztárok segítségével, mint a klasszikus reggae dob-basszus sztárpáros, Sly and Robbie. Sinéad O’Connor új albuma a 2006-os év egyik legfontosabb lemeze volt – így Sinéad akár új anyagával, akár életműösszegző programmal jön, jól járunk.

Manu Dibango (KAMERUN)

Az 1933-ban Kamerunban született Manu Dibango tizenöt éves volt, amikor zenei tanulmányai folytatására Párizsba küldték a szülei. Előbb zongorázni tanult, aztán kölcsönkapott egy szaxofont, és ezzel megpecsételődött a sorsa. 1957-ben Brüsszelbe költözött, ahol a kongói rumbakirály, Joseph Kabasele zenekarának a tagja lett. Két évig turnéztak Afrikában, ahol hamarosan kiérlelődött a saját hangja, a maga makossája…

A makossa egy gyors tempójú, városi tánc Kamerunban. De amit ebből Manu 1972-ben Soul Makossa címmel kihozott, az éppúgy kötődött más kameruni stílusokhoz és más afrikai országok tánczenéihez is, így világszerte a kozmopolita afrikaiak himnuszává vált. Később Manu felvette a Fania All Starszal salsa-, Sly & Robbie-val reggae-, Herbie Hancockkal elektro-funk- és Eliades Ochoával rumba-változatban is. Munkássága persze jóval kiterjedtebb és jelentősebb annál, hogy egyedül ezt a művét említsük – az 1978-as Home Made, az 1982-es Fleurs Musicales du Cameroun, az 1994-es Wakafrika és az 1998-as CubAfrica ugyancsak remekmű. Manu tavaly felbukkant már a Sziget Világzenei Nagyszínpadán – akkor az olasz Enzo Avitabile & Bottari vendégeként. Most saját zenekarával, ötvenéves életműve új és egységes köntösbe hangszerelt remekeivel – a 2003-as The Very Best Of Manu Dibango anyagával – lép fel.

Forrás: a Sziget a weben