60 éves a Vasas Művészegyüttes Tánckara
- 2007-12-19 -

 60 éves a Vasas Művészegyüttes Tánckara


A jubileum alkalmából Budapesten színvonalas eseménysorozatnak örülhetett a közönség. A tánckar Obsitos csoportja (művészeti vezető Stoller Antal) november 10-én, az ifjú koreográfusok és a Hidas György Művészeti Tánciskola tanulói november 17-én mutatkoztak be a Vasas Művészegyüttes színháztermében. A  színházterem mindkét alkalommal zsúfolásig megtelt, még a lépcsőkön is ültek, a közönség lelkes tapssal jutalmazta a táncosok műsorát.

A Vasas Művelődési Házban (Budapest 1085 Kőfaragó u. 12.) jelenleg is látható a Tánckar történetét bemutató fotókiállítás. Az 1947-ben alapított Vasas Művészegyüttes Tánckara az ország egyik leghosszabb és legfényesebb múltjával rendelkező amatőr néptánc együttese, a táncház mozgalom egyik alapítója. Az eltelt idő alatt a tánckar rangos magyarországi és külföldi fesztiválokon aratott sikereket. Táncaiban őrzi a Kárpát-medence folklórjának hagyományait, és eltökélt szándéka olyan alkotások létrehozása, melyek a mai kor emberének gondolat- és érzésvilágát tükrözik. A folyamatos belső alkotómunka mellett vendégkoreográfusok műveivel gazdagítja repertoárját. Az együttes vezetője Mihályi József, művészeti munkatárs Boros Katalin és  L. Nyurga Ferenc.

A tánckar utánpótlását a néhány éve létrehozott Hidas György Alapfokú Művészeti Iskola növendékei biztosítják, akik a mostani rendezvénysorozaton is bizonyították rátermettségüket, tehetségüket: a Galga-menti  Lakodalmas (Vavrinecz András -  Giegler Ildikó, Giegler Andrea) , a Kalocsa vidéki mars (Vavrinecz András - L.Nyurga Ferenc) és a Dél-Alföldi táncok (Vavrinecz András -  Povázai Zsuzsanna, Balázs Péter) máris  a közönség kedvence lett, ebben nem kis része van a művészeti iskola lelkes oktatóinak,  Giegler Ildikónak,  Halmai Krisztinának,  Balázs Péternek,  L. Nyurga Ferencnek. 

A „Táncmozaik” című Jubileumi Gálaműsorra november 24-én a Művészetek Palotája Fesztiválszínháza is megtelt. Köszöntőt mondott Balogh Béla, a Vasas Szakszervezeti Szövetség elnöke, Baja Ferenc a Táncsics Mihály Alapítvány elnöke, Kiss László az Oktatási és Kulturális Minisztérium szakmai főtanácsosa, Takács Gábor a Józsefvárosi Önkormányzat alpolgármestere és Nagy József a Területi Művelődési Intézmények Egyesülete elnökhelyettese.

Az I. részben a hagyományé volt a főszerep, és az utánpótlás mutatkozott  be, a már előbb említett táncokkal, a II. részben fantáziában gazdag,  új koreográfiákat csodálhattunk meg, amelyek a lírai szépségtől a drámai erőig széles skálán mozogtak.  

Kiemelkedő ezek között is a Játszma (Kiss Ferenc - Mihályi József) a tánckar és a gyermek csoport közös előadásában. A sakktábla elevenedik meg meseszerűen előttünk, a táncoló figurák a játszma szabályai szerint „ütik ki egymást” , a vesztesek elbúcsúznak tőlünk, végül a fehér és fekete királynő bravúros botos tánca, párharca dönti el a játszmát. Zseniális ötlet, professzionális tánctudás, lendületes ihletett előadás, amely valódi katartikus élményt ad a nézőknek. Ugyanez mondható el a Vasas Táncegyüttes többi produkciójára is, amelyekből nem hiányzott a humor sem: A lumpok indulója (koreográfia: Kiss Ferenc, Galagonya Miklós), vagy az I. rész Kecskeresése (koreográfia: Vavrinecz András, Gálber Attila) jókedvet árasztott a nézőtérre. A jubileumi estet a fergeteges Felcsíki táncok (Vavrinecz András, Boros Katalin, L. Nyurga Ferenc, Mihályi József) zárta a teljes tánckar előadásában.

Meg kell említeni annak a nevét, aki nem volt ugyan a színpadon, de szíve-lelke benne volt a produkciókban, keze nyomát viselte minden egyes jelmez, kellék. Ő Szabó Yvett,  aki nemcsak tárolja, rendezgeti a táncosok ruháját, hanem vasalja, keményíti az ingvállakat, az alsószoknyákat, vasalja a blúzokat, rékliket, szoknyákat, kötényeket, majd  minden táncosra egyenként ráigazítja a ruhákat. Az ő keze munkáját is dicséri a színpadon megvalósuló látvány.  

A zenekar, a Bekecs Együttes és Barátai, (vezetőjük Vavrinecz András)  magával ragadó muzsikájától legszívesebben a nézők is táncra perdülnének. Mindegyikük külön-külön is kiváló zenész. Érezhető volt hogy szinte együtt lélegeztek a táncosokkal, ugyanakkor zenéjüket önmagában is élmény volt hallgatni.

A műsor I. részét a Duna TV december 15-én sugározta, a második részt pedig megnézhetjük december 22-én, szombaton, 12.40-kor.   

Andor Edit