Kamarazenei est
- 2008-09-12 -
Tokody Ilona, Lőwenberg Dániel és Sípos Cecília és kamarazenei estje

A XI. Nyári Zsidó Fesztivál keretében (2008. augusztus 30.- szeptember 8.), 2008. szeptember 1-jén, hétfőn 19.00 órakor a budapesti Olasz Kultúrintézetben  került sor Tokody Ilona és Lőwenberg Dániel kamarazenei estjére. Közreműködött: Sípos Cecília csellón.

Tokody Ilona (Szeged, 1953. április 27.) operaénekes (szoprán)

1971-ben lett a Zeneakadémia növendéke. 1972-ben megnyerte a Kodály-énekversenyt, a következő években a genfi, az ostendei, a pozsonyi és a budapesti Erkel-énekverseny győztese lett. 1976-tól az Operaház magánénekese és a bécsi Staatsoper állandó vendégművésze. 1977-ben mutatkozott be az Operaházban, Durkó Zsolt Mózes c. művének ősbemutatóján az Anya szerepét alakította.

Európa és Amerika számos nagyvárosában és operaházában vendégszerepelt. 1992-ben egyik legemlékezetesebb fellépése volt a José Carrerasszal tartott közös áriaest a budapesti Népstadionban. 1996-tól az Operaház örökös tagja.



Lőwenberg Dániel, zongora


1983-ban született Budapesten. Öt évesen kezdett zongorázni. A Szent István Király Zeneművészeti Szakközépiskola és a Szilágyi Erzsébet Gimnázium elvégzése után 2001-ben felvételt nyert a salzburgi Zeneművészeti Egyetemre, a Mozarteumba, ahol jelenleg is Rohmann Imre zongoraművész professzor tanítványa. 2007 januárjában szerezte meg első diplomáját, kitűnő eredménnyel.

Több mesterkurzuson vett részt. Foglalkozott vele többek között: Rados Ferenc, Wagner Rita, Szilasi Alex, Várjon Dénes, Josep María Colom.

1996-ban a Budapesti zongoraverseny helyezettje, 1998-ban a Békés-Tarhosi zongoraverseny helyezettje és különdíjasa, 2000-ben az országos Zenei Szakközépiskolai Fesztivál 1. díjasa.

Rendszeresen ad szóló- és kamarakoncerteket Magyarországon, Olaszországban, Ausztriában, Spanyolországban, 15 éves kora óta játszik zenekarral. A Trio Monteleone alapító tagja.

Több fesztiválon fellépett. 2005-ben a Christchurch Arts Festival vendégművészeként új-zélandi turnén vett részt. Hugo Smit-tel játszott szonátaestjét az új-zélandi Concert FM rádió sugározta. 2006-ban a Budapesti Tavaszi Fesztivál keretében, a Rádió Márványtermében adott kamaraestjét a Bartók rádió rögzítette. 2007-ben a Budapesti Fringe Fesztiválon szakmai díjat nyert. Azóta játszott a budapesti „Nyár a Lánchídon” rendezvénysorozatán, a Kaposvári Tavaszi Fesztiválon, szonátaestet adott Zerkula Györggyel a „Külhoni magyarok kulturális fesztiválján”, és többször tartott szóló-, ill. kamaraesteket a „Fiatal muzsikusok pódiumán” az Óbudai Társaskörben.

2003-ban, 2006-ban és 2007-ben Osztrák Állami Ösztöndíjban, 2004-ben ARCANA Amerikai Ösztöndíjban részesült.

2008 februárjától fél éves Erasmus ösztöndíjjal a barcelonai ESMUC akadémia hallgatója volt, ahol fortepiano tanulmanyokat is folytatott Arthur Schoonderwoerd növendékeként.

Sípos Cecília,  cselló

1979-ben született Budapesten. Hat évesen az Érdi Állami Zeneiskolában kezdett csellózni Rédai Erzsébet tanitványaként. 1993-tól a budapesti Bartók Béla Zenemüvészeti Szakközépiskolán folytatta zenei tanulmányait, ahol Lengyel Endre növendéke volt.

Èrettségi után elöször a bécsi Zeneakadémián (Universität für Musik und darstellende Kunst Wien) Angelica Maynál, majd 2001-töl a grazi Zeneakadémián (Kunstuniversität Graz) Rudolf Leopoldnál tanult. 2005-ben kitüntetéssel szerezte meg diplomáját.

Számos zenei kurzuson vett részt Josef Podhoranskynál, Nagy Róbertnél, Martin Hornsteinnál, ösztöndijasa volt a Forum Hungaricumnak és a KIWANIS-Clubnak. 2000-ben az Auer Akadémia versenygyöztese volt, 2005-ben Grác városa a Karl Böhm ösztöndijjal tüntette ki.

Több szimfonikus zenekarban játszott, mint például: Wiener Jeunesse Orchester, I.Österreichisches Frauen-Kammerorchester, Grazer Symphoniker.

2003-tól a grázi Operaház csellistája volt, jelenleg pedig a Tonkünstler Orchester Niederösterreich tagja.

Kamarazenei fellépései voltak különbözö összeállitásban (vonósnégyes, zongorás trió, ... ) . Ausztriában, Olaszországban, Lengyelországban, Azerbajdzsánban és Grúziában. 2008 nyarán a gráci Styriate Fesztiválon Rudolf Leopolddal koncertezik.
 
 

Ez volt a program:

Schumann: In der Fremde Op.39/1 (Liederkreis)
Schumann: Hör’ ich das Liedchen klingen Op.48/10 (Dichterliebe)
Schumann: Die Lotosblume Op.25/7 (Myrthen)
Schubert: Du bist die Ruh D776
Schubert: Standchen (Schwanengesang) D597
Schubert: a-moll „Arpeggione” szonáta D821
Brahms: Auf dem Kirchhofe Op.105/4
Brahms: Feldeinsamkeit Op.86/2
Brahms: Wie Melodien zieht es mir Op.105/1
Brahms: Ständchen Op.106/1
Vivaldi: Gelido in ogni vena (Farnace)
Chopin – Glazunov: cisz-moll etüd Op.25/7
Rossini: Mózes imája
Rossini: L’esule
Debussy – Kocsis: En bateau (Petite suite)
Ravel: Kaddisch (Deux mélodies hébraïques)
Debussy: Szonáta csellóra és zongorára