Királyi pompában a Lovarda és a Barokk Istálló
- 2010-04-06 -
Királyi pompájában a Lovarda és a Barokk Istálló

Döntött a Kormány, Magyarország EU-elnökségének idején királyi pompájában várja látogatóit a Gödöllői Királyi Kastély Lovardája és Barokk Istállója is. Budapest és a Belváros lebénítása nélkül utazhatnak majd a Ferihegyre érkezők a hazai épített örökség frissen felújított kiállítási és bemutató helyszínére, amely reprezentatív protokoll találkozók színtere is egyben. Már nyáron megkezdődnek a munkálatok. A Gödöllői Királyi Kastély folyamatban lévő komplex fejlesztésének második ütemeként, a Lovarda és Barokk Istálló rekonstrukciójával összesen 1700 négyzetméter területen folytatódik a felújítás. A projekt tervezett összköltsége 1 milliárd forint.

előlA  Barokk Színház melletti  632 négyzetméteres, akár négyszáz főt befogadó többfunkciós: hangverseny-, illetve kiállítóteremmel gazdagodik a Gödöllői Királyi Kastély. A fejlesztés célja az épületegyüttes kulturális komplexum jellegének kiteljesítése, a megfelelő közönségforgalmi terek kialakításával és kedvező térkontextusba helyezésével. A jelenleg futó felújítási ütem­ során rekonstruált Rudolf-szárnyhoz és a már gyönyörűen helyreállított Barokk Színházhoz kapcsolódóan, mintegy  folytatva a munkálatokat, a lovas hagyományok és kultúra bemutatását célozzák, középpontba helyezve a királyi család, az udvari lótartás tradícióját; eszközeinek, emlékeinek felvonultatását. A kiállításhoz modern technológiát párosítanak (pl. holokapu, 3D-s vetítés stb.) A Barokk Istálló földszinti helyiségei vendégforgalmi térként funkcionálnak, míg az emeleti részen az egyes termekben a lovas hagyományok különböző korszakai és területei mutatkoznak be.

Magyarország legnagyobb barokk kastélyának Lovardája 1746-49 között épült. Az 1780-as években összekötötték a Barokk Színház alatt lévő toszkán oszlopsorral díszített teremmel és a Sörpincével. Erzsébet királyné kívánságára kb. 1877-ben átépítették, a padlószintet feltöltötték, az ablakszintet megemelték, kerek manézst alakítottak ki benne, amelynek négy pontjára tükröket helyeztek. A kastély Lovardája Erzsébet királyné egyik kedvenc helye volt az épületben. Műlovarnők, cirkuszi lovasok tanították a királyi felséget mutatványokra - például tűzkarikán átugratásra.  De nem csak a nevének megfelelő funkciót látta el a tér, Horthy Miklós többször adott engedélyt különböző rendezvények, bálok megtartására benne. A königraetzi csata után tábori kórháznak, a II. világháborút  követően (1945-1991)pedig szovjet laktanyának adott otthont az épületrész. 1987-ben beszakadt a tetőszerkezet, ekkor kezdődött meg a felújítása. Az elmúlt években időszaki kiállításoknak (Schéner Mihály, Hajnal Gabriella), koncerteknek, vagy épp a Vadásznap alkalmából elötöltős fegyvereknek volt bemutatkozó helyszíne.

A Gödöllői Királyi Kastély komplex, környezetbarát üzemeltetését lehetővé tevő újjáépítése és családbarát szolgáltatásokkal történő fejlesztése – KMOP 3.1.1/E – során "betonban és aranyban mérve" - vagyis méretét és az anyagiakat illetően - felújításának legjelentősebb szakaszához érkezett az ódon épületegyüttes. Az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében megvalósuló beruházás összköltsége 1.660.000.000 forint, amelyből 52.000 négyzetméter park és 1.600 négyzetméter  belső tér nyeri vissza régi pompáját. 2009. július 1-jén kezdődtek meg a munkálatok. Az épület és a tájképi romantikus kert rehabilitációja a tervek szerint halad. December idusán avatták fel a kastélypark díszkivilágítását, egy gyönyörű kandelábersort. 174 facsemetét, 10.000 cserjét, 5.000 hagymás növényt, 50.000 évelőt ültettek el. Az egynyári virágok tavasszal kerülnek a földbe. A vízellátás érdekében 7,5 km csőhálózatot fektettek le, 5 km csepegtetőt építettek ki, 400 öntöző szórófejet szereltek fel. Elkészült a tereprendezés és a homlokzati felújítás.

A tavasz folyamán a belső terek  - a Rudolf- és a Gizella-szárny - születnek újjá. Az 1-2 szárnyak épület szerkezeteket érintő munkálatai befejeződtek. Elkészült az említett szárnyak homlokzati felújítása; külön kiemelést érdemel a korhű megjelenésű, de a mai épületfizikai követelményekhez igazodó homlokzati nyílászárók elhelyezése és az eredeti terveket felhasználó faragott kő lábazat visszaállítása. Szintén készen áll az a megújult szárnyakat kiszolgáló belső öt állomással rendelkező lift, amelynek alkalmazása tovább erősíti a kastély által már kiérdemelt „Év akadálymentes műemléke” díj tartalmi megvalósulását. A liftakna szerkezeti kialakítása a több építési periódussal is rendelkező épületsarokban a boltozott terek és fragmentumok megtartásával külön építéstechnológiai bravúrral történt.

Megtörtént a belső terek építészeti helyreállítása. Az eredeti burkolatok a restaurálás és kiegészítés után, a korabeli ajtók, ablakok és radiátorburkolatok a hajdan volt fényt hozzák vissza a sokat látott lakosztályokba. A termekben már "csak" a restaurátorok és segítőik dolgoznak, hogy a több száz négyzetméter falfelületen az eddig eltakart falfestéseket, faragott kőelemeket eredeti pompájukban állítsák vissza. A királynői előkert kertépítészeti kialakításával egyszerre (2010. április 30.) teljes – egykori - pompájában „kerül napvilágra” az Erzsébet veranda. Újjáépítése a levéltári kutatások során előkerült tervanyag segítségével történt, a díszmű-bádogos elemeket egykori fotók alapján rekonstruálták.

Jelenleg a kastélyhoz tartozó épületállománynak mindössze a negyede látogatható, a mostani felújításnak köszönhetően - a királyi gyermekek lakosztályainak, az Erzsébet-verandának, a Sörpincének és a Horthy-bunkernek  a rehabilitációjával ez a terület 10%-kal lesz nagyobb, amit rövidesen -  idén nyáron - birtokba is vehet a nagyközönség. Már most gondolnak a 2010 folyamán elkészülő új múzeumi és közönségterek miatt várható látogatólétszám-emelkedésre. A januári karbantartási időszakot követően nagyobb, kényelmesebb ruhatár és információs iroda várja a kastély vendégeit. Tavasszal tovább folytatódik a bejárathoz közel eső terek zsúfoltságának a csökkentése. A nők és a családok kastélya, múzeum, programhelyszín, koncertek és színielőadások otthona, rendezvényközpont, amelyet mindenkinek látni kell.

A Gödöllői Királyi Kastély Magyarország legnagyobb barokk kastélya, amelyet az 1730-as években Grassalkovich Antal építetett. A hatalmas, 8 szárnyból álló épületegyüttest 1867-ben koronázási ajándékként lett a királyi pár kedvelt pihenőhelye. Erzsébet királyné, Sisi több időt töltött itt, mint bárhol máshol, több mint 2000 éjszakát. A két világháború között Horthy Miklós kormányzó nyári rezidenciája volt az épületegyüttes, ahol a családi pihenések mellett vadászatokat és diplomáciai fogadásokat is tartottak. A második világháborút követő szerencsétlen hasznosítási formák következtében – idősek otthona, szociális lakások, szovjet laktanya - a kastély állapota leromlott. Bár már a 80-as években megkezdődtek, igazán csak a rendszerváltást követőn gyorsultak fel a felújítási munkálatok. Ennek eredményeként 1996-ban nyílt meg az első néhány látogatható szoba.

Irányító Hatóság: Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (http://www.nfu.hu)
Közreműködő Szervezet: Pro Régio Közhasznú Nonprofit Kft. (http://www.proregio.hu)