Denevér
- 2010-11-03 -
Szentpétervárott a Budapesti Operettszínház

A Szentpétervári Zenés Komédia Színház is hatalmas sikerrel mutatta be 2010. október 30-án Johann Strauss Dr. Bőregér (Denevér) című operettjét Kerényi Miklós Gábor - KERO®, a Budapesti Operettszínház főigazgatója rendezésében. Ez egyébként hetedik produkció a Néva partján, amit a Nagymező utcai teátrum kreatív csapatai állítottak színpadra.
Négy évadon át játszotta nagy sikerrel a Budapesti Operettszínház a Dr. Bőregér című produkciót KERO® rendezésében, mely most, gyakorlatilag változatlan formában Kállai István és Böhm György átdolgozásában, Khell Csörsz díszleteivel és Lőcsei Jenő koreográfiájával a Szentpétervári Zenés Komédia Színház repertoárjára került. Az október 30-ai premieren nagy sikert aratott a produkció, ráadásul a város polgármestere, Valentina Matviyenko személyesen mondott köszönetet Kerényi Miklós Gábornak, s nyújtotta át Szentpétervár oklevelét a sok éves együttműködés tiszteletére.
Hiszen gyakorlatilag már hazajárnak a Budapesti Operettszínház művészei Szentpétervárra. A főigazgató már a hetedik produkciót állította színre a Zenés Komédia Színházban. Az elmúlt két esztendőben három sikerprodukció került a Néva-parti teátrum repertoárjára, melyeket mind-mind a Budapesti Operettszínház kreatív stábjai alkottak. Korábban Offenbach Párizsi élet és Kálmán Imre Marica grófnő című művét rendezte meg itt Béres Attila, illetve KERO® 2009 tavaszán és 2008 őszén. Mindkét produkció nagy sikerrel ment a Nagymező utcában is, de például 2008 tavaszán itt vitte először színre Szinetár Miklós Leo Fall Madame Pompadour című nagyoperettjét, mely aztán 2010-ben debütált az Operettszínházban.
A koprodukciós együttműködés egyébként Szentpétervárral az ugyancsak Szinetár Miklós által színpadra állított A víg özveggyel kezdődött 2006 novemberében. Ezt követően KERO® jegyezte itt – majd utóbb a Pesti Broadway-n is, hatalmas sikerrel – Kálmán Imre A Bajadér című művét 2007 áprilisában, majd egy hónappal később Béres Attila vitte színre a Raktárszínházban jelenleg is látható Lili bárónőt. Mindhárom produkció megkapta egyébként a Golden Sofit elnevezésű legnagyobb szentpétervári színházi díjat, valamint az orosz kultúráért és filmművészetért felelős állami szervezet és a moszkvai kormány által alapított Arany Maszk elismerést a Huszka-műben nyújtott alakításáért Valentina Kosobutskaya vehette át a legjobb operett/musical-színésznő kategóriában.

A szakmán kívül az orosz közönség is elismeri az Operettszínház stábja által jegyzett produkciókat: premierek végén állva tapsolnak a nézők. Nem csoda hát, ha a rendezőkön – KERO®, Béres Attila, Szinetár Miklós – kívül Lőcsei Jenő balettigazgató-koreográfus, Túri Erzsébet és Velich Rita tervezők, s még oly’ sokan mások dolgoztak már Szentpéterváron. A Budapesti Operettszínház művészei is rendszeres szereplői a Zenés Komédia Színház Operett Gáláinak.

Nem ez az egyetlen külföldi város egyébként, ahol a Nagymező utcai teátrum kreatív csapatai dolgoznak. A 2008 nyarán megalapításra került Európai Zenés Színházi Unió tagszínházaiban, Jekatyerinburgban, Bukarestben, Salzburgban, Bécsben, Prágában mintegy 14 produkció került már színre koprodukcióban. A mostani szezonban a Dr. Bőregér mellett a határon túl az elmúlt évadban hatalmas sikerrel bemutatott Lévay Szilveszter-Michael Kunze musical, a Rebecca lesz látható 2011 májusától a bukaresti Ion Dacian Nemzeti Operettszínházban.

Johann Strauss műve egyébként az eredeti bécsi operett-hangulat kedves játékossága mellett újszerű, váratlan fordulatokban gazdag zenés színházi élményt nyújt a szentpétervári nézőknek. Az előadás egy átmulatott, őrült éjszaka pezsgőbe áztatott története, kellőképpen frivol, szórakozásra és szórakoztatásra vágyó emberek találkozója. A szentpétervári előadásban több, a magyar közönség számára is ismerős művész fellép: Rosalindát Katarzyna Mackiewich, Adélt Tamara Kotova, Orlowsky herceget pedig Vlagyimir Yarosh játssza – ők mindannyian első helyezést értek el a IX. Lehár Ferenc Nemzetközi Operett Énekversenyen, s így a Budapesti Operettszínházban is bemutatkoztak. A Vedomosztyi szentpétervári napilapnak adott interjújában egyébként Kerényi Miklós Gábor elmondta, nagyon kedveli az itteni operettszínház társulatát, s budapesti kollégáival együtt nagyra értékeli azokat a baráti, szakmai kapcsolatokat, amelyek az elmúlt években a két színház között kialakultak.