Izraeli filmhét
- 2007-05-28 -


11.Izraeli Filmtavasz 2005. május 24-31.

Tizenegyedik alkalommal kerül megrendezésre az izraeli Filmtavasz 2007-ben. Az elmúlt tíz év alatt az Örökmozgó évente bemutatja a legjobb és legfrissebb izraeli játék- és dokumentumfilmeket. Szerencsére a média mindig bőven foglalkozott a filmhéttel, a meghívott rendezőkkel, alkotókkal interjúk készültek, így annak ellenére, hogy a filmek egy-két alkalommal láthatók mégis bekerültek a köztudatba, legalább hallani lehetett róluk. A siker ellenére a forgalmazók nemigen figyeltek fel a filmekre,  ezidáig – az Izraeli Filmtavasz rendezvényén kívül - csupán a Duna televízió mutatott be néhány izraeli filmet. 

Izraelben tavaly kétszer annyian váltottak jegyet, mint egy évvel korábban. Mi ennek az oka? Bizonyára nem maradt hatástalan az állami támogatás megháromszorozódása az elmúlt 7 évben, a mozik kompenzálása, a filmek reklámozásának kedvezőbb szisztémája. Hét év alatt, számos díjat nyertek az alkotások fontos nemzetközi filmfesztiválokon. A színvonal emelkedését az is mutatja, hogy a hazai közönség megújult érdeklődéssel fordul az új izraeli film felé.

Idén az Örökmozgó négy játékfilmet és négy dokumentumfilmet mutat be, köztük nemzetközi hírű, díjnyertes alkotásokat.

A dokumentumfilmek mindig is fontos szerepet töltöttek be az izraeli filmgyártásban. Ezek a filmek élesen szókimondóak, a mindennapi élet társadalmi, politikai, családi konfliktusait hozzák felszínre. A filmeket általában az izraeli televízió sugározza, így ellentétben pl. a magyar dokumentumfilm mostoha sorsával, Izraelben a széles nyilvánosság is megismerheti ezeket az alkotásokat.

A Naf – Az utcakölyök című filmben szereplő, Jeruzsálem utcáin kóborló gyerekek, sajátos filozófiával élik jövő nélküli életüket. Ezzel szemben A Filmosztály című dokumentumfilmben az izraeli rendező a Negev sivatagban beduin asszonyokat tanít filmezésre, akiket az új foglalkozás egyszersmind öntudatra is ébreszt, másként kezdik látni saját helyzetüket és lehetőségüket.

Az idei Izraeli Filmtavaszt a budapesti Izraeli Követség, az Israel Film Fund (Tel Aviv), a Ruth Diskin Films, és az Nemzeti Kulturális Alap tette lehetővé.


A vetítések időpontja:   ( ÖRÖKMOZGÓ FILMMÚZEUM Bp. VII. Erzsébet krt. 39.)

HÉTFŐ (május 28.) 20:30 Kedves Edmond (Dear Edmond) színes izraeli dokumentumfilm, 82 perc, 2006 , angol felirattal
rendező: Amit Goren
 
A rendező, a Rotchild-család leszármazottja ugyanabban a házban lakik, amelyben ősei valamikor a 19. század végén lerakták Tel-Aviv alapjait. Az utca neve: Rotchild Boulvard. Jelenlegi lakója Edmond, szenvedélyes filmes, évtizedeken át örökítette meg az utcán zajló eseményeket. Egy váratlan fordulat azonban az erkélyről a lakásba irányította kameráját. Hosszú reménytelen küzdelem után, felesége hármas terhességet hordoz a szíve alatt. Az orvosok tanácsa ellenére, akik nem biztatták őket, a terhesség kihordása mellett döntött a negyvenen túli házaspár.

KEDD (május 29.) 20:30 Naf - Az utcakölyök (Naf - Yeled Rehov) színes izraeli dokumentumfilm, 80 perc, 2006; angol felirattal
   
A film a Karlovy Vary zsűri díját nyerte el.
rendező: Moshe Alafi
forgatókönyvíró: Moshe Alafi
zeneszerző: Naf Yawitz, Daniel Ran
operatőr: Yoav Kleinman
 
A rendező két és fél éven át kísérte a hajléktalan gyerekek életét Jeruzsálemben. Naf (Naftalin) egy ultra-ortodox család gyermeke, családja űzte el otthonról, mert nem volt hajlandó a hagyományoknak megfelelően élni, és állandóan szégyent hozott a családra. Naf tizennégy éves korától az utcán él, kitéve a bűnözésnek, az erőszaknak, a szexuális támadásnak. Eközben élharcosává vált a az otthontalan gyerekek érdekeinek, ha kell szembeszáll a városi tanáccsal, a bírósággal, aki nem javára döntött egy ellene elkövetett szexuális erőszak ügyében. Naf tehetséges rap-énekes, ám a rádió nem adott számára lehetőséget a nyilvános megméretésre. Naf nem csupán saját életéért küzd, hanem a hajléktalan gyerekek megbecsüléséért, a jobb körülmények megteremtéséért és az élhető jövőért. A filmben elhangzó zene és ének, a dalok szövege mind Naf saját szerzeménye. A dalok szövege költőien és brutálisan szókimondóan összegzi a utcán élő gyerekek mindennapjait, amely nyomán kirajzolódik Jeruzsálem másik arca, ismeretlen. 

SZERDA (május 30.)   20:30  A filmosztály  (Hahug lekolnoa) színes izraeli dokumentumfilm, 55 perc, 2006, angol felirattal

rendező: Uri Rosenwaks
 
A rendező két évvel ezelőtt a Negev-sivatagban levő kis beduin városban, Rahatban telepedett le, hogy az ott élő beduin asszonyokat filmkészítésre tanítsa. A foglalkozások során Rosenwaks rájött, hogy fiatalabb tanítványai semmit sem tudnak múltjukról, gyökereikről, és az idősek, akik még emlékeznek, vagy tudnak valamit, mélyen hallgatnak, múltjukat tabuként kezelik. A filmből választ kapunk, hogy mi az oka ennek. (szín. izr. dokumentumf., 2006)  

CSÜTÖRTÖK (május 31.) 20:30 Otthonhoz közel (Katonaszerep) (Karov La Bayit) színes magyarul beszélő izraeli filmdráma, 90 perc, 2005, Dolby Surround

A film tavaly Berlinben elnyerte a C.I.C.A.E díjat és Izraelben is rendkívül népszerű volt a két fiatal katona lány sorsát, lázadását, egymás iránti szerelmét taglaló film. A Karlovy Vary zsűri díját elnyert

rendező: Vardit Bilu, Dalia Hagar
forgatókönyvíró: Dalia Hagar, Vardit Bilu
zeneszerző: Jonathan Bar-Giora
operatőr: Yaron Scharf
producer: Marek Rozenbaum, Itai Tamir
vágó: Joel Alexis

szereplő(k):
Neama Shendar (Mirit)
Smadar Sayar (Smadar)
Sharon Raginiano (a főparancsnok)
Danny Geva
Lana Ettinger
Naama Schendar
Irit Suki
 
A két fiatal lány akár a tűz és víz. Smadar lázadó természetű, társaságkedvelő, Mirit viszont visszahúzódó, csendes alkat, aki kerüli a Smadar-féle lányokat. Az élet azonban egymás mellé sodorja őket, amikor kötelező katonai szolgálatra hívják be őket az izraeli határőrséghez. A két tizennyolc éves lány így kénytelen együtt járőrözni Jeruzsálemben, feladatuk a palesztinok ellenőrzése, igazoltatása. A járőrözéssel járó stressz, a másik életének megismerése közelebb hozza egymáshoz a két lányt, nem várt barátság alakul ki közöttük.