Pituk József Viktorián festőművész emlékkiállítása
- 2011-05-13 -
Pituk József Viktorián festőművész emlékkiállítása nyílik május 20-án
a Matrica Múzeumban

Sokoldalú művészegyéniségéhez gazdag alkotói pálya, társul. Festészete, grafikai munkássága és egyedülálló, monumentális üvegablak-művészete igen jelentős. A Százhalombattán nyíló kiállítás ebből ad ízelítőt.

A kiállítás megnyitóján Dr. Aradszki András országgyűlési képviselő mond köszöntőt, a kiállítást dr. Benedek Katalin művészettörténész nyitja meg. A kiállításon közreműködnek a százhalombattai Kőrösi Csoma Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Intézmény tanára, tanulói. Előadásukban Pituk József zenei és művészi példaképének, Bartók Bélának műveiből hallhat a közönség.

Pituk József Viktorián sokoldalú művészetével hiteles eredeti értékeket, jelentéseket örökített meg és hagyományozott. A "csak tiszta forrásból" táplálkozó művészet olyan szuverén alkotót rejt, aki istenhívőként törekedett az egyetemesség érzékeltetésére és érthető ábrázolására. Piktúrájában az életképek, a tájak és a történeti kompozíciók központi jelentőségűek. A selmecbányai születésű művész  ̶  aki csak az 1960-as években, felesége kívánságára vette fel második keresztnévként a Viktorián nevet  ̶ az 1930-as években Glatz Oszkár növendékeként indult. A természetelvű festészet útját járta. Ebben a felfogásban vallott környezetéről tájképekben, életképekben, rézkarcokban, nagyszerű portrékban és filozofikusan elmélkedő, olykor groteszk hangütésű grafikáin. Számára a képzőművészet határtalan egész volt, mondjuk úgy: műfajhatárok nélküli egész. Monumentális templomi üvegfestészetével pedig kiemelt helyet foglal el művészettörténetünkben. A "csak tiszta forrásból" táplálkozó művészet olyan szuverén alkotót rejt, aki istenhívőként törekedett az egyetemesség érzékeltetésére és érthető ábrázolására. Zenei és művészi példaképéhez, Bartók Bélához hasonló felfogásban és szándékkal merített kulturális örökségünkből. Számos alkotásának mondanivalója, motívumkincse felidézi Bartók zenéjét, melynek ihletésére több műve is született.

Akár olajat, akár temperát, akvarellt, gouache-t használt, művein impresszív hangulatok varázsa jelenik meg: a fényözönbe foglalt, a napi gondokon felülemelkedő derű. Elsőrendű kolorista volt, aki a színekben rejlő fényhatásokat szuggesztív erővel használta ki. Festészete: színekből születő fénypoézis. (Írja róla Dr. Benedek Katalin művészettörténész)

Írása: A zarándokok énekei (saját versek, illusztrációkkal)

A „Matrica” Múzeumban rendezett kiállításban ebből kap ízelítőt a látogató, bepillantva Pituk József sokszínű világába munkáin keresztül. A magángyűjteményből megvalósult kiállítással is szeretnék felhívni a figyelmet a művész alkotásaira.

A tárlatot szeptember 4-ig látogathatja közönség hétfő kivételével naponta 10-17 óráig.