A test lámpása a szem
- 2011-09-12 -
A test lámpása a szem (Jézus – Hegyi beszéd)
Művészeti Díjazottak kiállítása az Olof Palme Házban

A Magyar Alkotóművészek Házában  (Budapest, Városliget, Olof Palme sétány 1.) szeptember 8-án megnyílt a XIII. Állami Művészeti Díjazottak kiállítása.

A megnyitón  köszöntőt mondott Aknay János Kossuth-díjas festőművész, a MAOE elnöke. A kiállítást P. Szabó Ernő művészettörténész nyitotta  meg. A kiállítást rendezte: Laczkó Ibolya művészettörténész, kivitelezte Mayer Róbert.

A kiállító művészekről és a kiállított művekről néhány szó,  a teljesség igénye nélkül:

Munkácsy Mihály díjas képzőművészek közül Németh Hajnal – Propaganda,  Pirk László – Nagy Fehér Csendélet, Sóváradi Valéria – Futuró color I.II.III., Gáll Ádám – Panno(n)falak c. művét állította ki.
 

Szentgyörgyi Edit restaurátor a rangos díjat többek között a Madonna Csepregről 1340 körüli szobor művészi restaurálásáért kapta.

A Ferenczy Noémi díjjal kitüntetett művészek közül többek között Balogh Edit kárpitművész – Transzparencia I-II, Kecseti Gabriella textiltervező iparművész – Dicséret az anyagnak, Csemán Ilona keramikus művész – Dunakanyar, Váci kapuk I, Petra10, Jégvilág, c műveit csodálhattuk meg.

Széles Judit textilművész alkotása az Erzsébet a csipkeverők szentje –  kedves és szép, mesevilágot idéző alkotás.

Mester Éva DLA restaurátor művész régi 100 éves üvegeket használ fel kompozícióihoz, Áttűnések c. képei a mögöttük felsejlő háttérrel együtt különleges hangulatot árasztanak.

Molnár Imre iparművész – Alkalmi női kézitáskája egyszerre bizarr és elegáns.

Schöffer Miklós izgalmas munkáira reflektál az idén Ferenczy Noémi díjjal kitüntetett Kelle Antal ArtFormer a kiállításon bemutatott Cognition Schöffer c. alkotásával. Olvasóinknak gondolom nem kell bemutatnom Schöffer munkásságát. Kalocsán láthattuk először a 80-as évek elején felállított, hanghatásokat keltő térdinamikus szobrát, a 24 méteres Chronos 8. kibernetikusan programozott fénytornyot, mely mindig az útkereszteződés forgalma szerint változtatja fényeit  és hangjait. Esténként az emberek a szobrot figyelve lenyűgözve fedezték fel a város lüktetésének ritmusát. Kelle Antal kinetikus interaktív szobra uralja a teret, megállít, gondolkodásra és cselekvésre késztet. Saját belső programja szerint is mozog, de ha az irányítót kézbe veszi valaki, ez felülírja a programot és a továbbiakban a manuális irányítás szerint formálódik. „A végtelenségig leegyszerűsített, de nem primitív formákra törekszem. Míg egy hagyományos műalkotást csak statikusan lehet szemlélni, addig tárgyaim aktív közreműködésre invitálnak.” – írja honlapján a művész.

Az ArtFormer szemlélettel készült tárgyak egyszerre integrálják magukba a művészi és formai tartalmakat. A szobor teljesen zárt és teljesen nyitott formát is ölthet a néző lelkiállapotától és irányításától függően.

A fotóművészek Balogh Rudolf díját kapta Szamódy Zsolt. Varanasi (waiting list) 4257/2007 c. képe a dinamika és a mozdulatlanság, a fény és árnyék ellentétének feszültségét közvetíti számunkra.

A Magyar Köztársaság Érdemes Művésze díjat kapta Hauser Lilián Beáta textilművész, akinek Utazás c. képet láthatjuk a kiállításon és Stefanovits Péter grafikus művész, akinek Hegyi beszéd.c. alkotása a kiállítás mottója is lehet: „Ha a szemed tiszta, az egész tested világos lesz ha pedig a szemed gonosz, az egész tested sötét lesz” – Jézus Hegyi beszéd, amely így folytatódik:  Ha tehát a benned levő világosság sötétség, milyen nagy akkor a sötétség!”  

Ez a kiállítás nem a sötétségről szól, a művészet erejével fényt, optimizmust közvetít számunkra.

A kiállítás megtekinthető október 9-ig (hétfő kivételével) 10-17 óra között.

Művészek az artportálon: