Világfalu
- 2014-04-14 -



Ezer torokból csendül fel a 10 legnépszerűbb magyar népdal a Világfaluban. A csitári hegyek alatt, Tavaszi  szél vizet áraszt, Elindultam szép hazámból, Lovamat kötöttem, Csillagok, csillagok, szépen ragyogjatok...

„Legyen a zene mindenkié. Az ének szebbé teszi az életet, az éneklők másokét is. /.../ nem sokat ér, ha magunknak dalolunk, szebb, ha ketten összedalolnak. Aztán mind többen, százan, ezren, míg megszólal a nagy Harmónia, amiben mind egyek lehetünk. Akkor mondjuk majd csak igazán: örvendjen az egész világ!"
— Kodály Zoltán

Szerte a nagyvilágból több mint ezren küldték el legkedvesebb népdalaik címét a IV. Magyar Világtalálkozó Szervezőbizottságának, hogy a szavazatok alapján elkészítse a legnépszerűbb 10 magyar népdal listáját. Először egy-egy népszerű művész vagy kórus  előadásában, majd pedig „ezer torokból” csendül fel  mind a tíz dal, május 24-én, szombaton délután Budapesten, a Syma Rendezvényközpontban felépítendő Világfalu nagyszínpadán, egy gálaműsor keretében.  Ugyanebben az időben a világ más részein élő honfitársaink, akik nem lehetnek jelen a Világtalálkozón, élőben nézhetik a műsort, s együtt énekelhetik gyönyörű dalainkat.

Az öt kontinens, mintegy nyolcvan országát, államát behálózó Panoráma Világklub vezetői, dr. Tanka László alapító elnök és Fehér Iréne kezdeményezése nyomán indult el a négy hónapon át tartó szavazás, melynek során közel kétszáz különböző dalcím érkezett be a világ minden tájáról, jelezve, hogy messze földön is él népdalaink szeretete. A következő sorrend alakult ki:
1. A csitári hegyek alatt 2. Tavaszi  szél vizet áraszt 3. Elindultam szép hazámból  4. Csillagok, csillagok, szépen ragyogjatok  5. Lovamat kötöttem 6. Erdő mellett estvéledtem 7. Erdő, erdő, erdő marosszéki kerek erdő 8. Megyen már a hajnalcsillag lefelé 9. Ősszel érik babám, a fekete szőlő 10. De szeretnék Hajnalcsillag lenni
Alig szorultak ki az első tízből a következő népdalok: Elmegyek, elmegyek, Általmennék én a Tiszán ladikon, Madárka, madárka, csácsogó madárka, Zöld erdőben, zöld mezőben, Zavaros a Nyárád. Sokan kedves sorokkal méltatták a kezdeményezést, voltak, akik képpel, hanggal küldték el listájukat, megírva, hogy nem  tudnak eljönni, de lélekben-szívben együtt éreznek a majd a jelenlévőkkel, s megőrzik nyelvi kincseinket, ápolják hagyományainkat.

A Szervezőbizottság ezúton is köszöni mindenkinek a közreműködést és a kezdeményezést méltató szavakat!

A legnépszerűbb 10 dal közös éneklésére május 24-én, szombaton délután, 15 órától ismert személyek, kicsik és nagyok, fiatalok és idősebbek közreműködésével kerül sor, mintegy ezer hazai és számos más országból érkező résztvevővel együtt.  A dalokat a zenei élet kiválóságai először egyedül - vagy meghívott vendégeikkel - éneklik el, másodszorra a közönséggel együtt csendülnek fel a dallamok.

Előadók:
Beregszászi Olga Stephanus Rex aranydíjas kárpátaljai színművésznő és Vadkerti Imre Harmónia Magyar Zenei-díjas felvidéki előadóművész 
Bodza Klára Életfa- díjas énekművész
Budai Ilona Magyar Örökség-díjas népdalénekes
Dévai Nagy Kamilla Liszt Ferenc-díjas előadóművész és a Krónikás Zenede
Guessous Majda Mária (Mesi) magyar-marokkói népdalénekes, junior Príma-díjas
Nagy Ibolya Déryné-díjas énekesnő és Tarnai Kiss László  eMeRToN-díjas előadóművész  (mindketten a  Dankó Rádió szerkesztői, műsorvezetői)
Nógrádi Tóth István Lyra-díjas magyar nóta és népdal énekes és tanítványai 
Tamás Gábor erdélyi származású előadóművész Svédországból, a Magyar Kultúra Lovagja
Tolcsvay Béla Príma-díjas énekmondó
a zuglói Liszt Ferenc Általános Iskola kórusai.
Az együtt éneklésben közreműködő karvezetők: dr. Ruzsásné Sebestyén Emília, Frimmel Zsófia, Kovács Katalin.

Mága Zoltán Príma Primissima-díjas hegedűművész kisfiával és zenekarával működik közre, s egy fergeteges záró koncerttel járul hozzá az egyedülálló élményekhez. Lesznek, akik hangszert fognak, tárogatóval, hegedűvel, citerával, népi hangszereikkel gazdagítják az előadást.  Különféle  közösségek,  úgynevezett „dalos bokrokat” alkotnak, például:
a Nógrád Táncegyüttes
a Rákóczi Hagyományőrző Egyesület
Ernszt Katalin és a nagyrécsei Ritmus Könnyűzenei Kórus
Fóthy Erzsébet és dél-amerikai barátai
Molnár Helena és az amerikai magyarok
Nemere László és az Ausztráliából érkezők
Tolnai Mari és barátai 
a Pesterzsébeti Csili Népdalkör
a kunadacsi Életet az éveknek népdalkör
Ahmed Szliman barátai Afrikából
Vesztergám Miklós tárogatóművész
Tóth Éva és Leblanc Győző
a rákosszentmihályi katolikus templom énekkara
Bohács István és nógrádi barátai 
Ábrahám Pál és görögkatolikus társai
és még sokan mások járulnak majd hozzá az együtténeklés sikeréhez.

Jelezték részvételüket Erdélyből, Kárpátaljáról, a Felvidékről, Vajdaságból, Burgenlandból, valamint Svédországból, Svájcból, Franciaországból, Hollandiából, az Amerikai Egyesült Államokból, Ausztráliából, Algériából, Mauritániából, Indiából és még több más országból. Az éneklést a karnagyokon kívül segíti az óriás kivetítő és a műsorfüzet, amely tartalmazza a dalok szövegét.

A mintegy két órás gálaműsorról film készül, valamint az interneten élőben követhető lesz a világ bármely táján, s többen jelezték, hogy a képernyő előtt ülve énekelik majd a Világtalálkozó résztvevőivel együtt a legszebb magyar népdalainkat. Meglehet több ezer kilométer elválaszt bennünket egymástól, de lélekben és hangban a legszebb magyar népdalok összekötnek bennünket – éljünk bárhol is a világon! Minden bizonnyal a magyar népdal szép ünnepe lesz ez a májusi nap, s a szervezők már tervezik, hogy jövőre, az V. Magyar Világtalálkozón lesz folytatás...

Bővebb tájékoztatás: www.vilagtalalkozo.hu

Ajánló a You Tube -on: https://www.youtube.com/watch?v=2lQ189HFo6Y