Saul fia
- 2015-05-25 -


A Saul fia Nemes Jeles László 2015-ös, színes magyar filmdrámája. Az alkotás meghívást kapott a 2015-ös cannes-i fesztivál hivatalos válogatásába, ahol elnyerte a fesztivál nagydíját.
  • Nagydíj
  • FIPRESCI-díj
  • Technikai-művészi Vulcain-díj (Zányi Tamás hangmérnök)
  • François Chalais-díj
A holokausztfilm cselekménye Auschwitz-Birkenauban játszódik 1944. október elején; elképzelt főhőse, Saul Ausländer magyar zsidó rab két napját mutatja be, aki az egyik krematórium sonderkommandójának tagja. A tábor többi tagjától hermetikusan elzárt, saját kivégzésüket is minden pillanatban váró munkások csoportját a nácik arra kényszerítik, hogy részt vegyenek a tömeges megsemmisítés áldozatainak elégetésében és hamvaik szétszórásában. Saul az egyik halott gyermekben saját fiát véli felismerni, és elhatározza, hogy megkísérli a lehetetlent: megmenti a gyermek testét az elhamvasztástól, és felveszi a kapcsolatot egy rabbival, akivel együtt titokban eltemetheti. Közben, tervezett megsemmisítésük hírére a sonderkommando tagjai fellázadnak, lerombolják a krematóriumot, ám Saul elfordulva a többiektől és szándékuktól, csak azzal törődik, hogy tervét végrehajtsa és fiának, akiről életében nem tudott gondoskodni, megadja a végtisztességet.




A holokauszttal szokatlan szemszögből foglalkozó film rendezője 2011 márciusától öt hónapot töltött Párizsban, a cannes-i fesztivál égisze alatt működő filmes alapítvány, a Cinéfondation Rezidencia elnevezésű ösztöndíjas programjában, amelynek keretében a magyar gyökerekkel rendelkező Clara Royer francia írónő közreműködésével fejleszthette filmötletét, és elkészítse a forgatókönyvet. A film akkor még tervezett főszerelője, Saul Kaminski neve után az S.K. munkacímet viselte. A filmterv 2012 nyarán, a szarajevói filmfesztiválon Living Pictures díjban részesült. A forgatókönyv végleges verziójának elkészítését a Magyar Nemzeti Filmalap anyagi és szakmai támogatásban részesítette, a film leforgatásához és utómunkálataihoz összesen 310,6 millió forinttal járult hozzá. A filmet a magyar készítőkön kívül több nemzetközi alkotó is jegyzi, a magyar főszereplők mellett, német, lengyel, amerikai és izraeli színészek játsszák a főbb szerepeket. A harminc napos forgatás nagy része egy budapesti helyszínen, valamint a Mafilm műtermében zajlott. Korabeli fotók és történészi kutatómunka alapján rekonstruálták az auschwitz–birkenaui koncentrációs tábor mára megsemmisült épületeit.
 Creative Commons License Ez a szöveg a magyar Wikipédia Saul fia című szócikkéből származik (a változat dátuma: 2015. május 25.). A CC-BY-SA-3.0 licenc feltételeinek megfelelően szabadon felhasználható.
Képforrás: origo