Múzeum épült Keszthelyen
- 2008-04-01 -
„Múzeum” hirdeti a felirat az új épület homlokzatán. Vadászati kiállítás, dioráma, tájegységek vadállományának bemutatása, trófeagyűjtemények és vasútvonalak modellezése kapott itt helyet.



Magyarországon mostanában kivételes esemény egy múzeum megnyitása, ráadásul úgy, hogy vadonatúj épületet tervezzenek állandó kiállítások számára. Siettem meglátogatni az újszülött múzeumot, hogy beszámolhassak róla. Tasi Attila, a múzeum munkatársa kalauzolt  végig teremről teremre és részletesen válaszolt minden kérdésemre. Nagyon jól éreztem magam ebben az egy-két órában, magával ragadott a lelkesedés is, amely a ruhatáros hölgytől az információs pultig, a teremőröktől a vasúti modellező csapatig mindenkiből áradt, mint akik kincset találtak és szeretnék megosztani velünk ezeket a kincseket.  A látogatás végére én magam is ugyanezt a lelkesedést érzem; szeretném az olvasókkal megosztani felfedezett -„kincseimet” és arra bíztatni mindenkit, hogy jöjjön el ide, nézze meg a múzeumot, garantálom, hogy felnőttnek, gyereknek egyaránt feledhetetlen élményt nyújt.

A múzeum március 21-én nyílt meg, és elsősorban az eddig a Kastélymúzeum épületében szűkölködő dioráma kapott itt méltó helyet, amelyet gazdag anyaggal bővíthettek is.

Afrika, Amerika egyes tájegységeinek vadvilágát láthatjuk; ahogy a párduc a fára viszi zsákmányát, a hiúzt amikor áldozatára veti magát, sétáló medvét, oroszlánt, támadó farkasokat, legelésző szarvasokat – mindezt hiteles környezetben.  A látvány a térhatású, festett falakkal és kitömött állatokkal – amelyeket a diákok sokszor már állatkertekben sem láthatnak - Magyarovics Károly preparátornak és Boros Zoltán festőművésznek köszönhető. A dioráma állatait Hídvégi Béla adományozta a múzeumnak. A trófeagyűjtemény, állatbőrök, kitömött állatok Dózsa György, dr Szederjei Ákos (1911-1991),  Széchenyi Zsigmond (1898-1967), Kittenberger Kálmán (1881-1958), Windisch-Grätz Ferencz József (1904-1981) gyüjteményéből valók.  Dózsa György báró,  aki rezidensként Kenyában élt, nemcsak kafferbivalyt ejtett el, de ő volt az egyetlen magyar vadász, aki az Északi Jeges tengeren kutyaszánnal jegesmedvére vadászott – az eredményt pedig mi is megcsodálhatjuk. A kiállítás számára kölcsönözte Afrika, Ázsia, az Északi Jeges tenger és a Kárpát medence állatvilágát reprezentáló trófeagyűjteményének jelentős részét. A vadászok egyben a vadvédelem elkötelezett harcosai is, dr. Szederjei Ákos a CIC (Nemzetközi Vadászati és Vadvédelmi Tanács) legmagasabb elismerését kapta: „Egy élet a vadgazdálkodásban és a kutatásban kifejtett munkásságáért” érdemérmet. 600 cikket, tanulmányt, 13 magyar és 12 idegen nyelvű könyvet írt, beindította a Magyar Vadászok Országos Szövetsége vadásziskoláját.

A Múzeum másik szárnyában kapott helyet a vadászfegyver kiállítás, ahol az üvegtárlókban az őskortól a 19.sz. közepéig sorakoznak a fegyverek és kellékeik: agancsbalta kr.e.5500-1200-ból, készítés közben fébehagyott kőbalta (hihetetlen precizitással „esztergált” kör alakú lyukkal), bronz kard és bronzkés a kr.e. 1200-400-as évekből, tegez és reflex íj maradványai a Honfoglalás korából, kovás vadászpuska gyönyörű gyöngyházberakással a 17.sz-ból, cégül duplacsövű puskák a 19. sz. közepéből, minden darab valódi remekmű. A tárlatot vadászati témájú könyvek, kiadványok egészítik ki, az 1700-as évektől napjainkig, köztük Hídvégi Béla vadászélményei, dr Kolüs Gábor egyetemi tanár és Wentzely Dénes vadász, erdész író munkái.

A Múzeum harmadik szintje a vasútmodellezők számára a Paradicsom maga! Európa szinte legnagyobb digitális vezérléssel működő terepasztalát találjuk itt, a sínek hossza több mint 3 km. Láthatjuk itt Magyarország Déli Vasútvonalát (amely az 1870-es években épült) Budapesttől Nagykanizsáig: a gellérthegyi alagutat, a vasút mellett húzódó M7-es autópályát, a balatoni állomásokat, köztük a Keszthelyi vasútállomást, a Kastélyt, a Balatonpartot, a zalai dombvidéket…

A másik asztalon Németország vasútvonalának egy részét látjuk, a Fekete Erdőtől az Elba vidékéig, benne Nürnberg óriási állomásával. A pálya mellett az alkotók egy elképzelt német városkát is felépítettek, vidámparkkal, szökőkúttal, jellegzetes német házakkal, templommal. A makettek működnek is, a ringlispil forog, a neonreklámok villognak, a karácsonyán égnek a kis villanyok, minden aprólékos gonddal megépítve. A harmadik terepasztalon az ausztriai hegyekben zakatoló Semmering vasúthálózat egy részének hiteles másolatát nézhetjük meg. A maketteket készítő munkacsapat tagjai  büszkén mesélték, hogy a  vendégek között volt  osztrák polgármester is, akik egyhangúlag állították, hogy minden tökéletesen hiteles, ezt ők sem tudták még így megvalósítani. Külön érdekesség, hogy az állomásokat nem az átépített, jól-rosszul modernizált mai valóságukban, hanem régi fényükben, szépségükben láthatjuk, az eredeti tervek szerint.

Az ötletgazda, tervező és a kivitelezés irányítója Egly Tibor, a Märklin cég magyarországi vezérképviselője, aki egyben zongoraművész is, és a Modellvasút című lap szerkesztője. A terepasztalokat építő team 15-20 főből áll, akik a szabadidejűket is a modellezéssel, makettépítéssel töltik, tovább finomítják, gazdagítják a terepet, hogy a látogatók minél teljesebb képet kaphassanak a vasutak világából. A terepasztal itt felülemelkedik a játék műfaján, kultúrtörténetet, a vasúttörténelem egy részét tárja fel a látogató számára, és nemcsak a gyerekeket, a felnőtteket is órákig leköti a sok látnivaló, a sok apró technikai csoda, a zakatoló kis modellvasutak fáradhatatlan sürgése-forgása. Valóban felejthetetlen élmény.

Az egykori honvéd laktanya impozáns, jól megtervezett, szép múzeum-épületté alakult, a környező parkot rendezték, és a mögötte álló beton épületet is készülnek átalakítani: Iszlám Múzeumot terveznek a helyére. Így az eddig kettészakított történelmi kastélypark ismét szerves egységet alkot: a gyönyörű park a Kastélymúzeummal, Hintómúzeummal és a Vadászati Múzeummal egész napos tartalmas és szórakoztató programot kínál a magyar és a külföldi látogatók számára. Egy kitűnő példa, hogy az EU-s pályázatot hogyan lehet jó célra fordítani, fantáziával és szakértelemmel valóban maradandót alkotni. Gratulálunk a tervezőknek, a kivitelezőknek, a fenntartónak, a múzeum munkatársainak.

Andor Edit