„Mindenkinek becsengettek!”
- 2011-02-09 -
„Mindenkinek becsengettek!” – határok nélkül

Magyarországon, Romániában és Ukrajnában egyszerre indul el a „Mindenkinek becsengettek!” elnevezésű integrációs oktatási kampány gyakorlati megvalósítása.  A határ menti régiók együttműködésének keretében 3 civil szervezet: a magyarországi Down Egyesület, az ukrán Medical and Social Rehabilitation Center és a romániai Organizatia Caritas Satu Mare Association fogott össze annak érdekében, hogy megváltoztassák a közoktatásról eddig kialakult képet.

2009-ben Magyarországon jött létre a Mindenkinek becsengettek! elnevezésű program, amely az integrációs oktatás megvalósítását tűzte ki céljául. A Down Egyesület elnökének, Kisari Károlynak köszönhető koncepció lényege, hogy enyhén és közepesen súlyos fogyatékkal élő gyermekeket visz be a többségi oktatási intézményekbe azért, hogy együtt szocializálódjanak és tanuljanak ép óvodás és iskolás gyermekekkel.

A program idén átlépi a magyarországi határokat azért, hogy párhuzamosan Román és Ukrán közoktatási intézményeket is bevonjon az integrációs törekvések gyakorlati megvalósításába, amelynek első fázisában egy átfogó kutatás készül, a többségi társadalom attitűdjének a fogyatékosok be-, és elfogadásáról. A programban résztvevő országokban ugyanis rendkívül alacsony, alig néhány százalékos a fogyatékosoknak nyílt munkaerőpiacon való elhelyezkedésének aránya, szemben az európai uniós tagállamok átlagosan 40%-os foglalkoztatottságával.

A civil szervezetek egyet értenek abban, hogy a többségi társadalom elfogadó hozzáállásának megteremtéséhez a legfontosabb az integrációs folyamatot már kora gyermekkorban  elkezdeni. Az egyévesre tervezett program rövidtávú célja a korai integráció szakmai alapjainak megteremtése.

„Jelenleg aki értelmi fogyatékos gyermeket nevel, speciális intézményekbe kénytelen hordani a gyermekét, hogy oktatásban részesüljön. Ez egyrészről azért nem megfelelő, mert gyakran ezek az intézmények csak több órás utazással elérhetőek, vagy kollégiumban kell elhelyezni az alig 7 éves gyermekeket, másrészről ezek a gyerekek a családjaikkal együtt kiszakadnak a többségi társadalomból. Programunkkal szeretnénk elérni azt, hogy a többségi társadalom szimpátiája mellett, a megfelelő differenciált oktatási módszerek mellett, minél több fogyatékos gyermek részére egyszerűen elérhető legyen az oktatás Magyarországon” – nyilatkozta Kisari Károly a Down Egyesület elnöke, a program kitalálója.

A program hosszú távú célja az, hogy a fogyatékos embereket egy maximálisan befogadó és elfogadó közösség vegye körül.

További információk: http://www.mbcs.hu