A legegyszerűbb a legművészibb
- 2007-07-23 -
Öveges professzor legkedvesebb kísérleteit adta ki négy dvd-n a Sprinter Kiadói Csoport. A dvd-albumot iskoláknak, fizika iránt érdeklődő kisdiákoknak ajánljuk, és azoknak is, akik eddig fizika tantárgyból bukásra álltak, hiszen éppen abban rejlik Öveges professzor egyéni előadásmódjának titka, hogy mindenkiben felkelti a fizika mindennapi csodái iránti érdeklődést, motivációt ad a fizikai tanulmányokhoz, a kísérletezéshez. A fizika tudása pedig elengedhetetlen a művészi pályára készülők számára is, hiszen a hangtechnika, a képzőművészeti technikák, a mozgás…,  mind-mind fizikai jelenségek.

A négy dvd külön-külön, vagy egy albumban is megrendelhető, megvásárolható a kiadónál: http://www.sprinterkiado.hu

Öveges József portréja

Öveges József  (1895-1979) – fizikus, tanár, szakíró

Öveges József fizikusi, tanári pályája mellett már 1946-ban mikrofonba mondta első előadását, ami az atombombáról szólt. Ezt még több, mint kétszázötven előadás követte. 1958-tól mintegy tíz éven át rendszeresen mutatta be mindig izgalmasan érdekes kísérleteit a televízióban. Mágnesként vonzotta a nézőket a képernyők elé.

„A legegyszerűbb a legművészibb." – vallotta, előadásait a tanulatlan egyszerű emberek, a gyerekek is megértették, és 1958-tól az egész ország lelkesedett a tévében „100 kérdés” címmel tartott sorozatáért.

A sorozat a hegedű hangjának elektromos felerősítésétől a stúdiók lukacsos falán keresztül a „fénykonzervig” sok-sok fizikai jelenséget mutatott be. A tanár szerepét egy bányászlámpához hasonlította, ami mindig oda világít, ahova éppen kell. Lelkes, lebilincselő előadásmódjával az oktatást, az ismeretterjesztést valóban művészi szintre emelte.

Kiadott könyvei:

  • Bevezetés a természettanba (Bp., 1948);
  • A legújabb kor fizikája (Bp., 1951);
  • Az élő fizika (Bp., 1952);
  • Elektromosságtan és Élet (Bp., 1953);
  • Tudomány, Technika, Élet (Bp., 1960);
  • Sugárözönben élünk (Bp., 1968);
  • Elektrotechnika (Bp., 1970);
  • Színes fizikai kísérletek a "semmiből" (Bp., 1977; németül is);
  • Játékos kísérletek az elektronnal (Bp., 1981).

Az első könyve 1929-ben jelent meg. A kiadó kételkedett a sikerben, ezért Öveges Józsefnek kétezer előfizetőt kellett toboroznia ahhoz, hogy könyvét kiadják. „Adja el az esernyőjét, és vegye meg Öveges József: Időjóslás – időmeghatározás című könyvét!” – hírdette a saját maga által tervezett plakát. Ékes bizonyítékául annak a jelmondatnak, amit később diákjainak füzetük első oldalára kellett írniuk: Semmiből nem lesz semmi!" 

Kis Fizika címmel két műve jelent meg 1939-ben: „Szeretném, ha a könyvecskében nyoma maradt volna annak a szeretetnek és kedvnek, amellyel írtam. Munkám legnagyobb jutalma az lesz, ha a kisdiák néhányszor felkiált tanulás közben: Még annál is sokkal szebb a fizika, mint gondoltam! Ez volt a célom.”

Álma volt egy játszóház, egy olyan intézmény, ahol  kicsik és nagyok számára érinthetővé válik a tudomány, ahol szórakozás közben tanulhatják meg az emberek a fizika törvényeit.

Élet és Tudomány - Címlap
Az Élet és Tudomány 2000. 39.szám címlapja,
Bojtár Ottó montázsa; a portrét Csigó Zoltán készítette.

Csodák Palotájának nevezte azt a helyet, amiről álmodott, és ami halála után több mint 20 évvel jött csak létre Budapesten, a Váci úton. A Csodák Palotája, Közép-Európa első ilyen centruma közhasznú társaságként, közhasznú feladatokat ellátva, de költségvetési támogatás nélkül működik, és nagy szerepet játszik a természettudományos megismerésben, akkor amikor az iskolák többségében hiányzik az anyagi háttér,  az idő és a kreativitás a szöveges magyarázatokhoz, kísérletekhez.

Öveges József fizikusról olvashat még a: http://www.feltalaloink.hu oldalon.

In memoriam Öveges József - Fizikus reverendában címmel Grósz Andrea (az írás megszületésekor még gimnazista diák) írását pedig itt olvashatjuk:
http://www.sulinet.hu/eletestudomany/archiv/2000/0039/oveg/oveg.html