Erdélyi Ildikó: Mágikus és hétköznapi valóság
- 2010-04-06 -
Erdélyi Ildikó: Mágikus és hétköznapi valóság
Tanulmányok a pszichoanalízis és a pszichodráma témaköreiből
könyvbemutató

Helye:  Írók boltja, Budapest, Andrássy út 45.
Ideje:   2010. április 8. 16h

A könyvet bemutatja:
a szerző,
és beszélgetőtársai, Erős Ferenc egyetemi tanár,
Lőrincz Zsuzsa pszichoanalitikus,
Merényi Márta analitikusan orientált mozgás- és tánc-terapeuta,
Oriold Károly, a könyv kiadója.
_______________________________________________________________________________

Erdélyi Ildikó: Mágikus és hétköznapi valóság

A mágikus és hétköznapi valóság a szakmailag igen nagy elismerésnek örvendő szerző negyedik könyve. Erdélyi Ildikó nemzetközi szinten megbecsült gyakorló pszichoanalitikus és pszichodráma pszichoterapeuta, emellett egyetemi tanár, aki  pszichológiát oktat  az egyetemen. Könyvében a fantázia és a mindennapi valóság kapcsolatáról szóló legújabb kutatások alapján tárja fel,  honnan ered a képzelet, és milyen veszélyekkel jár valóság és fantázia összemosódása a lelki egészségre vonatkozóan.

A szerző szándéka, hogy könyve mind a pszichológus szakember, mind a pszichológia iránt érdeklődő olvasó figyelmét felkeltse. Olyan kérdéseket helyez fókuszba, amelyekkel mindnyájan találkozunk életünk folyamán, de nem mindig vesszük azokat észre, s ha észre is vesszük, egyedül kevéssé tudjuk kezelni őket.

Ilyenek például álmaink jelentései, funkciói, a trauma és agresszió összefüggései és hatásuk a szexuális életre, a koragyermekkor eseményeinek szerepe a későbbi életszakaszokra, a családi viszonyminták továbbélései bennünk, a gyermekkori különnemű testvérkapcsolat hatása a párválasztásra, vagy a "fantommá" lett trauma tudattalan  továbbadása nemzedékek tagjai között.

A kisebbségi csoportokat ért traumák túlélőinek,  s azok leszármazottainak pszichés problémáit a szerző munkájában kitüntetett figyelemben részesíti. A könyvben leírt eseteken keresztül Erdélyi mintegy kinyitja a pszichoterápiás teret, és rálátást enged a terápiás szcénákra,  az elhangzott történetek egyes részleteire, de megőrzi a szereplők anonimitását.

A könyv a pszichoterápiákba, a pszichodráma önismereti munkába és az egyetemi kurzusok munkájába egyaránt belátást enged.

A tanulmánykötetben a szerző kétszemélyes és csoportpszichoterápiás eseteken keresztül mutatja be a mindennapi jelenségek és a fantáziavilág kapcsolatát, és ebben a viszonyban ábrázolja, hogyan ér össze a hétköznapi a mágikus valósággal. Témái a lelki jelenségekké váló külső történések, mint az álomfejtés, a testvérvilág „édene”, a költészet és pszichoterápia rokonsága, a trauma és szégyen kapcsolata, a test terápiás funkciói, az intimitás mintázatai, vagy mint a családi titok kísértetté válása traumák túlélői körében. A két személyes pszichoterápiákból és csoportos pszichodrámákból származó esetátírások a művészi alkotás határvidékéről valók.
 
Az esetelemzések  révén néhol letűnt korok kelnek életre, máshol a jelen korszak életeseményei kerülnek előtérbe. A szerző előszeretettel hivatkozik fikciós művekre, művészi alkotásokra, és összehasonlítja azokat a pszichoterápiás munkával, illetve  fantáziatevékenységeinkkel.