Teljes Új Pátria sorozat
- 2010-11-30 -

Megjelent a teljes Új Pátria sorozat
Végéhez közeledik a világon egyedülálló Jövőnk Öröksége projekt: elkészült az 50 CD-ből álló Új Pátria sorozat, valamint négy könyv (a tervezett hétből) az EGT/Norvég Finanszírozási Mechanizmusok támogatásával. Az Új Pátria sorozat egy-egy példányát 400 európai könyvtár és szervezet kapja meg, így minden eddiginél könnyebben kutatható, megismerhető lesz a Kárpát-medence hangszeres népzenéje.
Hatalmas feladatra vállalkoztak a Hagyományok Háza és a Fonó Budai Zeneház munkatársai: a teljes Kárpát-medence hangszeres népzenéjéből készítettek reprezentatív válogatást az Utolsó Óra program keretében gyűjtött több ezer órányi anyag felhasználásával. A Jövőnk öröksége XX. → XXI. elnevezésű projektet az EGT/Norvég Finanszírozási Mechanizmusok 800 ezer euróval (kb. 220 millió forinttal) támogatta: ebből többek között 50 CD jelenik meg Új Pátria néven – az első 28 CD-t augusztusban mutatták be a sajtónak, a hiányzó 22 lemez pedig már megérkezett a nyomdából, így teljes az 50 darabos sorozat.
Az első 28 CD-n például erdőalji, észak-mezőségi, gyergyói, szilágysági, vízmelléki, zempléni, szatmári népzene, a most elkészült 22 lemezen pedig többek között borsodi, vajdasági, Kassa vidéki, Kis-Szamos menti muzsika hallható.
A több ezer órányi felvételből az adott tájegységeket tökéletesen ismerő szerkesztők (Agócs Gergely, Árendás Péter, Avar Panni, Bodor Anikó, Juhász Zoltán, Kelemen László, Konkoly Elemér, Németh István, Pávai István, Vavrinecz András, ifj. Vitányi Iván) válogatták ki azokat a felvételeket, amelyek leginkább megidézik egy-egy vidék hangszeres népzenéjének jellegzetességeit, hangulatát, sokszínűségét.
A CD-k egyelőre 1000-1000 példányban jelennek meg, ezekből 400 darabot Európa nagyobb könyvtáraiba, zeneiskoláiba, folklórarchívumaiba juttatnak el, hogy a kontinens bármely pontján megismerhető legyen a magyar népzenei kincs (a felvételekbe bele lehet hallgatni a www.utolsoora.hu honlapon, 2011 márciusára pedig a teljes gyűjtés meghallgatható, kutatható lesz a Hagyományok Háza honlapjáról / www.hagyomanyokhaza.hu / elérhető adatbázisban). Az érdeklődők a Fonó Budai Zeneház hamarosan induló webáruházában kedvezményes előfizetési akció keretében vásárolhatják meg a CD-sorozatot, a bevételt a program folytatására fordítják.
A Fonó és a Hagyományok Háza távolabbi tervei között szerepel, hogy amint sikerül a munka anyagi fedezetét előteremteni, ismét kiadják a korábban az Új Pátria sorozatban megjelent 18 CD-t. Ezen kívül újabb lemezeket is szeretnének megjelentetni, hiszen az Utolsó Óra gyűjtései közül még kiadatlan például Bálványoscsaba, Csabaújfalu, Alsójára, vagy éppen Aknaszlatina hangszeres népzenei öröksége. További terv, hogy a táncgyűjtésekből is kiadnak egy DVD-sorozatot.
A Jövőnk öröksége XX. - XXI. projekt keretében hét könyv is megjelenik, ezek közül a sajtótájékoztatón négyet mutatunk be:
Borsi Ferenc: A hagyományos citera, CD-melléklettel
Elsősorban a zeneiskolák tanulói számára készült kötet kottákkal és eredeti felvételekkel.

Juhász Zoltán: Székelyföldi furulyaiskola, CD-melléklettel
Elsősorban a zeneiskolák tanulói számára, 152 eredeti népzenei felvétel, mp3-as formátumban.

Barvich Iván: A tamburabrácsa CD-melléklettel
A kötet a tambura iránt érdeklődőknek szól, korosztálytól függetlenül. A mellékleten a Magyarországon elérhető összes tamburás felvételből kapunk reprezentatív válogatást.

Patria néprajzi felvételek (szerkesztette Sebő Ferenc)

Kötetünk tartalmazza a Patria sorozat megjelenésével kapcsolatos teljes meglévő dokumentációt és a hangfelvételek történetéről készült legfontosabb beszámolókat, valamint tanulmányokat. A mellékelt lemezen az eredeti Patria lemezek 20 népmeséje hallható. A mintegy háromórányi anyag még nem jelent meg modern kiadásban. Most mp3-as formátumban válik hozzáférhetővé.

Az Új Pátria sorozatban megjelent lemezek:


Felcím

Főcím

Szerkesztő

1/50

Aranyosszéki népzene

Gerendkeresztúr

Árendás Péter

2/50

Az Erdélyi Hegyalja népzenéje

Magyarbece

Pávai István

3/50

Erdőalji népzene

Kolozsi „Kicsi” Aladár és bandája

Kelemen László

4/50

Észak-mezőségi népzene

Bálványosváralja

Árendás Péter

5/50

Észak-mezőségi népzene

Buza

Árendás Péter

6/50

Észak-mezőségi népzene

Ördöngösfüzes

Árendás Péter

7/50

Felcsíki népzene

Csíkjenőfalva

Árendás Péter

8/50

Almás menti népzene

Almásszentmihály

Kelemen László

9/50

Felső-Maros menti népzene

Marosvécs

Árendás Péter

10/50

Gyergyói népzene

Gyergyócsomafalva

Árendás Péter

11/50

Kis-Szamos melléki népzene

Fejérd

Kelemen László

12/50

Kis-Szamos melléki népzene

Récekeresztúr / Recea Cristur

Kelemen László

13/50

Közép-Maros-vidéki népzene

Radnót, Vidrátszeg, Maroslekence

Pávai István

14/50

Népzene a marosszéki Mezőségről

Mezőkölpény

Árendás Péter

15/50

Kelet-mezőségi népzene

Mezőörményes / Urmeniş

Kelemen László

16/50

Háromszéki népzene

Őrkő

Árendás Péter

17/50

Nagy-Szamos melléki népzene

Magyardécse

Árendás Péter

18/50

Felső-Nagy-Szamos menti népzene

Oláhszentgyörgy / Sângeorz-Băi

Árendás Péter

19/50

A szilágysági Rézalja és Meszesalja népzenéjéből

Halmosd / Halmăşd

Pávai István

20/50

Szilágysági népzene

Szilágysámson

Árendás Péter

21/50

Vízmelléki népzene

ÁdámosMagyarkirályfalva

Árendás Péter

22/50

Vízmelléki népzene

Balázstelke

Pávai István

23/50

Vízmelléki népzene

Héderfája, Gogánváralja

Pávai István

24/50

Csallóközi népzene

Gúta–Nagymegyer, Nemesócsa

Agócs Gergely

25/50

Mátyusföldi népzene

Pered–Diószeg

Agócs Gergely

26/50

Zoboralji népzene

Zsére

Agócs Gergely

27/50

Vág–Garam közi népzene

Kürt

Agócs Gergely

28/50

Alsó-Garam menti népzene

Garamszőlős / Rybník

Agócs Gergely

29/50

Ipoly menti népzene

Ipolypásztó–Ipolyhídvég

Agócs Gergely

30/50

Pólyánhegyaljai népzene

Horhát/Hrochoť

Agócs Gergely

31/50

Felső-Garam menti népzene

Feketebalog / Čierny Balog

Agócs Gergely

32/50

Medvesalji népzene

Savanyáék” Fülekről

Agócs Gergely

33/50

Gömöri népzene

Alsókálosa – Sandríkék

Agócs Gergely

34/50

Gömöri népzene

Hanva, Sajógömör–Lőkös–Felsőrás

Agócs Gergely

35/50

Felső-Bódva menti népzene

Szepsi–Sacca

Agócs Gergely

36/50

Kassa vidéki népzene

Abaújszina–Magyarbőd

Agócs Gergely

37/50

Sárosi népzene

Tótraszlavica / Raslavice

Agócs Gergely

38/50

Zempléni népzene

Zámutov/Opálhegy

Agócs Gergely

39/50

Bodrogközi népzene

Pólyány – Nyakáék

Agócs Gergely

40/50

Somogyi népzene

Nemespátrói énekesek

Árendás Péter

41/50

Baranyai tamburazene

Versendi Kovács József és zenekara

Árendás Péter

42/50

Ormánsági népzene

Vajszló–Bogádmindszent

Árendás Péter

43/50

Hangszeres magyar népzene a Vajdaságban

Hertelendyfalva, Versec, Torontáloroszi, Magyarszentmihály

Árendás Péter

44/50

Galga menti népzene

Tura

Árendás Péter

45/50

Hevesi és jászsági népzene

Heves, Jászladány

Árendás Péter

46/50

Barkósági népzene Heves megyéből

Tarnalelesz

Árendás Péter

47/50

Barkósági népzene Borsod megyéből

Ózd, Domaháza, Sáta

Árendás Péter

48/50

Zempléni magyar népzene

Sárospatak, Sátoraljaújhely

Árendás Péter

49/50

Szatmári népzene

Zsarolyán, Szamosangyalos, Csenger

Árendás Péter

50/50

Szatmári népzene

Hirip

Árendás Péter

A Jövőnk öröksége XX. - XXI. projekt:

A Hagyományok Háza az EGT/Norvég Finanszírozási Mechanizmusok támogatásával Jövőnk öröksége XX. → XXI. című, közel 220 millió forint összköltségvetésű projektet valósít meg 2011 áprilisáig.
Magyarországon a XIX. század végétől kezdve történik tudományos igénnyel a magyar népi kultúra feltérképezése. A magyar népdalok leghíresebb gyűjtőit, Kodályt és Bartókot követően Lajtha László, Martin György, valamint tanítványaik és követőik folytatták a folklór gyűjtését. A '70-es években kibontakozó táncházmozgalom komoly lökést adott a gyűjtésnek, így napjainkra óriási tömegű hangfelvétel, mozgókép, fénykép és írott folklórdokumentum halmozódott fel. A XX. század technikai színvonalán rögzített archiválási módok nem időtállóak. Számos gyűjtemény ma már nagyon rossz állapotban van, ezeket meg kell menteni a legkorszerűbb archiválási technikák segítségével.
A Jövőnk öröksége projekt első lépése a Hagyományok Háza tulajdonában levő, több mint 150 gyűjtés bővítése további gyűjtemények megvásárlásával. A második lépés a népzene-, néptánc- és egyéb analóg folklórfelvételek digitalizálása, harmadik pedig a közzététel. A nagyfelbontású, digitalizált és feldolgozott média könnyebben kezelhető és közzétehető formátumokra konvertálva kerül a világhálóra. A Hagyományok Háza a projekt keretében kialakított egy klimatizált, tűzvédelmi szempontból is megfelelő raktárt, ahol a digitális adathordozók optimális körülmények között tárolhatók.
A projekt másik nagy eredménye a kilencvenes évek végén lezajlott Utolsó Óra-program eddig ki nem adott gyűjtéseiből készített reprezentatív CD-sorozat megjelentetése (50 új CD egységes sorozatként, 1000-1000 példányban). Elkészül további hét új szakkönyv a folklórgyűjtések ismeretterjesztő és oktatási célú feldolgozásának eredményeként. A kiadványokból 350 példány az Európában működő nagyobb könyvtárakba, zeneiskolákba és folklórarchívumokba jut el.
A projekt összköltségvetése 800.000 euró (kettőszázhúszmillió forint), amelyet 85 százalékban az EGT és Norvég Finanszírozási Mechanizmusok, 15 százalékban a Hagyományok Háza az NKA és a Nemzeti Erőforrás Minisztérium segítségével finanszíroz.

Az Utolsó Óra

A századforduló legnagyobb szabású kárpát-medencei népzenei gyűjtése Kelemen László ötletéből kiindulva, az ő vezetésével a Fonó Budai Zeneházban zajlott 1997. és 2001. között. A program megvalósításának részleteit egy szűk szakmai stáb – Kelemen László, Lukács József és Zsidei János – dolgozták ki.
1997 szeptemberétől kezdve kisebb megszakításokkal (nyári időszak, karácsony) rendre felvétel készült a még élő falusi hagyományos népzenei együttesekkel. Egy-egy zenekar megközelítőleg teljes, több etnikumot is kiszolgáló repertoárjának felgyűjtésére három-öt nap állt rendelkezésre, ezért jutott idő arra is, hogy ne csak a dallamkészletet, hanem a zenével, tánccal, népszokásokkal kapcsolatos szöveges adatokat is rögzítsék, majd archív CD-lemezekre írják. Lehetőség szerint a zenekarokkal egy-egy pár táncos, illetve egy-két énekes is érkezett, ami a hangszeres népzene vokális és funkcionális kapcsolatainak feltárásához nyújt segítséget.

A program először az erdélyi hangszeres népzene minél teljesebb repertoárjának rögzítését tűzte ki célul, így az első részben közel másfél év alatt 47 zenekar, valamint több tucat énekes és táncos érkezett Erdélyből. A program része volt a hagyományos erdélyi furulyazene feltérképezése is. A gyűjtéseket elsősorban Kelemen László, Pávai István, valamint Juhász Zoltán és Árendás Péter végezték, a táncgyűjtésben Zsuráfszki Zoltán és a Budapest Táncegyüttes néhány tagja segített. Minderről számítógépes jegyzőkönyv készült, melyet Koncz Gergely írt. A lezárt gyűjtés kb. 550 CD-nyi zenei anyagot jelent, továbbá minden csoportról videofelvétel is készült. A csoportok kiutazását Erdélyből Tötszegi András szervezte.

1999 tavaszától a gyűjtés 25 felvidéki együttessel folytatódott. A szlovákiai magyar, szlovák, gorál és ruszin csoportok megszervezését és gyűjtését Agócs Gergely végezte, teljessé téve ezzel igen hiányosan kutatott falvak és területek gyűjtését is. Itt újabb 250 CD-nyi anyagot rögzítettünk, nem beszélve a videofelvételekről.
A program harmadik része 2000 májusában kezdődött, a kimaradt kárpátaljai, partiumi, délvidéki és magyarországi zenekarokkal. Táncosokat itt már csak elvétve találtunk, és az együtt muzsikáló zenészeket is gyakran több faluból kellett összeszedni. A 40 különböző zenekar előkészítését és gyűjtését főképpen Vavrinecz András, Németh István, Árendás Péter, valamint Pál Lajos (Kárpátalja) és Bodor Anikó (Délvidék) végezték. A paletta itt igen sokszínű volt: a vonósokon kívül a kárpátaljai rutén bandától a bánsági román fúvósokon át a délvidéki tamburásokig sok zenész, magyar és cigány énekes is megfordult a stúdióban. Az itt készült 450 CD-vel együtt az Utolsó Óra programban összesen 1250 CD telt meg zenével és szöveges adatokkal.

Az Új Pátria sorozat keretében korábban (nem a norvég alap finanszírozásában) megjelent lemezek:

1. Békás vidéki népzene (Gyergyódamuk - Békásszoros)
2. Belső-Mezőségi népzene (Báré – A Mácsingók)
3. Belső-Mezőségi népzene (Magyarszovát)
4. Belső-Mezőségi népzene (Nagysármás)
5. Északkelet-Mezőségi népzene (Budatelke – Szászszentgyörgy )
6. Felső-Maros menti népzene (Szásztancs)
7. Felső-Maros menti népzene (Csiszár Aladár- Magyarpéterlaka)
8. Felső-Maros menti népzene (Görgényoroszfalusi Pilu bandája)
9. Gyimesi népzene (Gyimesbükk – Hidegség)
10. Gyimesi népzene (Zerkula János keservesei)
11. Kalotaszegi népzene (Szászfenes – A Muzák)
12. Kalotaszegi népzene (Váralmási Pici Aladár bandája )
13. Vízmelléki népzene (Szászcsávás- Szászbogács)
14. Máramarosi népzene (Jód)
15. Észak-Mezőségi népzene (Szék)
16. Szilágysági népzene (Szilágynagyfalu – Szilágybagos)

Tematikus válogatások:
17. A juhait kereső pásztor
18. Karácsonyi, újévi énekek, névnapköszöntők (Nagykarácsony- Kiskarácsony)