EtnoMobil – a Néprajzi Múzeum városi kampánya
- 2009-10-22 -
EtnoMobil – mozgásban a kortárs kultúra
a Néprajzi Múzeum városi kampánya

Budapest, 2009, egy hétköznap reggel, csörög az óra, ébredés, pillantás a naptárra, reggeli, indulás otthonról. De mit történik a start és a cél között? Tekerünk a külvárosból a belvárosba bicajjal? Sétálunk a közel eső munkahelyre? Ülünk egyedül vagy gyerekeinkkel egy autóban, és várjuk, hogy a lámpa zöldre váltson, és elinduljon a kocsisor? Állunk és várakozunk egy megállóban, majd felszállunk és zötyögünk egy buszon, villamoson vagy trolin? Könyvvel kézben vagy gondolatainkba mélyedve? El tudjuk egyáltalán mesélni, hogy mivel töltjük ezt az észrevétlenül és nyomtalanul elmúló időt?

A jelenkori kultúra, a ma dokumentálására a Néprajzi Múzeum kezdeményezésére életre hívott MaDok-program 2009 őszén egy tematikus kampányt szervez a városi utazási szokások, élmények és tapasztalatok dokumentálására és megmutatására. A napi rutin és a mindennapi rutintól eltérő helyzetek tudatosítására, dokumentálására egy teljes hónapon keresztül van lehetőség, a múzeum honlapján kialakított felületen: on-line adatlap kitöltésével, a személyes élmények és történetek szöveges naplózásával, képek küldésével. A kampány utolsó hetében október 27-30-ig, Közlekedő tárgytörténetek című programunk keretében  pedig tárgyakat lehet behozni a múzeumba, elmesélni a témához kapcsolódó történetüket. A kampányt október 30-án péntek esti program zárja, beszélgetéssel, felolvasással, vetítéssel és performatív alkotásokkal.

A kampány elérhetősége: www.neprajz.hu/etnomobil.php

RÉSZLETES PROGRAM
2009. október 30. 10.00–21.00 óráig

10.00–17.00 Közlekedő tárgytörténetek – tárgybehozás és fotózás

18.00 Utazás a város mélyére – VIII. kerületi road movie és Pátyi pendli – fotókiállítás megnyitó
A kiállításokat megnyitja: Fejős Zoltán, a Néprajzi Múzeum főigazgatója
A kiállítást készítette: Bálint Mónika, György Eszter, Kerék Eszter és Sarnyai Krisztina

18.30–19.30 Városfoglalás – kerekasztal-beszélgetés a Városfoglalás című kalendárium alkotóival
Bánki György pszichiáter, Wesselényi-Garay Andor építészteoretikus, Horváth Gergő, a Tudatos Vásárlók Egyesületének munkatársa, Keresztesi Judit interaktivista, Nádori Lídia, a kalendárium főszerkesztője
A beszélgetést vezeti: Szvetelszky Zsuzsanna pletykakutató

19.30–20.00 Egy nap – indulástól érkezésig
Felolvasószínház Csík Gábor és Spilák Klára (TÁP Színház) közreműködésével

20.00–21.00 Recikli-bicikli – ruhademonstráció modellek és a TÁP Színház színészeinek közreműködésével
A bemutatót összeállította: Kulcsár Viktória
A kampány elérhetősége: www.neprajz.hu/etnomobil.php
Közelítsünk együtt az állandó mozgásban levő kortárs városi kultúrához!


FELHÍVÁS


Visszapillantótükör, bólogatókutya, Wunderbaum, napelemes bringalámpa, mentőmellény, vízhatlan üléshuzat, jólláthatósági mellény, évesbérlet, várostérkép, taxiszámla, gurulósbőrönd, sültőssapka, póráz, gyerekkocsi, útikabala – egy képzeletbeli és végtelen tárgysorozat elemei. Mi az, ami mégis összeköti őket? A legegyszerűbb hétköznapok, az autós- és tömegközlekedés, a bringázás, a séta, az ingázás és a vízibuszozás. Röviden: a közlekedés és az utazás; városban, városok között, rendszeresen vagy néhanapján. Ahány ember, annyi túlélőkészlet és annyi történet. 

A Néprajzi Múzeum EtnoMobil: mozgásban a kortárs kultúra címmel hirdet kampányt városi közlekedési szokásaink, élményeink és tapasztalataink felszínre hozására és megmutatására. Ehhez várunk vállalkozó kedvű látogatókat, akik egyetlen közlekedéshez, utazáshoz kapcsolódó tárgyukkal és történetükkel gazdagítanák a múzeumi palettát.

Hozzon nekünk egy tárgyat, és meséljen egy történetet!

A reggeli munkába indulásról, a külvárosból a belvárosba kerekezésről, a dugóban való várakozásról, az ácsingózás a buszon vagy a villamoson, a bejárásról és a gyalogos közlekedésről.

1 tárgy és 1 történet:

     ami legyen akár kalandos vagy feledhető, mindennapos vagy kivételes, hosszú vagy rövid, de mindenképpen: közlekedős, utazós és mozgós.
     Mi pedig figyelünk, kérdezünk, lejegyzünk és fényképezünk.


A tárgybehozás időpontja:

2009. október 27-20 (kedd-péntek), 11.00-17.00 óra

A gyűjtés helye:

Néprajzi Múzeum (1055 Budapest, Kossuth tér 12.), Díszterem
További információ: www.neprajz.hu/etnomobil
vagy Frazon Zsófia: frazon@neprajz.hu