Film készült a futball-legendáról
- 2009-03-01 -
PUSKÁS HUNGARY – a tisztelet filmje Puskás Ferencről


Puskás – a legismertebb magyar szó, és a legismertebb magyar név világszerte. Egy ember, akit Spanyolországban Panchoként ismertek, aki játszott és edzősködött a Föld minden táján Görögországtól Ausztráliáig, és akit mindig, mindenhol szerettek. Most egy egész estés, nagyszabású dokumentumfilm készült az ország Öcsijéről, aki ennek az alkotásnak az elkészülését már nem élhette meg, de archív felvételek segítségével a közönség újra láthatja, hallhatja hangját. A hazánk határain innen és túl is nagy hírnévnek örvendő dokumentumfilm-rendező, Almási Tamás bejárta a világot, hogy a nagyérdemű a filmből olyan dolgokat tudhasson meg Puskásról, amelyek eddig a legnagyobb rajongók előtt is ismeretlenek voltak…

Puskás Öcsi a magyar labdarúgás legragyogóbb csillaga volt, még akkor is, ha pályafutásának nagy részét nem töltötte ebben az országban. Életének meghatározó - első és utolsó - éveit itt élte le, és akkor lábadt könnybe a szeme, ha magyarul skandálták a nevét a stadionban.

Puskás Öcsi a legendás aranycsapat tagjaként számtalan elismerést söpört be, játszott a Real Madridban, válogatott volt Spanyolországban. Páratlan, hogy 20 évig volt a világ labdarúgásának élvonalában, annak is a csúcsán. A róla készült dokumentumfilm életének olyan részleteit mutatja be, amelyek a nagyközönség előtt még ismeretlenek lehetnek, olyan archív felvételeket, amelyek azokban az országokban készültek, ahol élt és játszott 1956 után.

A filmet, amely minden bizonnyal nagy érdeklődésre tart számot, az egyik legismertebb dokumentumfilm-rendező, Almási Tamás jegyzi. Almási számos hazai és nemzetközi díjat nyert alkotásaival, ő az, aki a Guiness Rekordok könyvében is szerepelhetne, hiszen az egyetlen magyar rendező, aki öt Filmszemle-díjas alkotást jegyez. Természetesen nemcsak a hazai szakma ismeri el filmjeit, nemzetközi szinten is többször díjazták munkáit.

A PUSKÁS HUNGARY című alkotás zenéjét Dés László szerezte, és feltűnnek benne Puskás pályatársai, barátai, testvére, felesége. Legjellemzőbben talán csapattársa, Buzánszky Jenő jellemezte Puskást egy régi interjújában:

Életét a labdarúgásnak szentelte, igazi barát és sportember volt a pályán és a pályán kívül. A pályán zseni, az életben ember tudott maradni. Beírta nevét abba az „Aranykönyvbe”, amely a magyarok nagy cselekedeteit és világörökségét rögzíti. Ez megőrzi nevét örökre a XXI. század és a jövő évezredek magyarjai számára.

A film segít abban, hogy Puskás Öcsi neve soha ne merüljön feledésbe, és bemutatja a legenda életét gyermekkorától kezdve egészen 2006-ban bekövetkezett haláláig.

PUSKÁS HUNGARY - március 12-től kerül a mozikba.


Háttérinformáció a filmről:

PUSKÁS HUNGARY, színes magyar film

rendező-forgatókönyvíró: Almási Tamás
operatőr: Tóth Zsolt
zeneszerző: Dés László
producerek: Hollósi G. Zsuzsanna – Varga Gábor
Gyártó:         FILMPLUS
Támogatók: MMK (Magyar Mozgókép Közalapítvány)
                    NKA (Nemzeti Kulturális Alap)
                    SZERENCSEJÁTÉK RT.
                    MALÉV

Részlet az Almási Tamással készített interjúból:

Először az volt a film címe, hogy Az igazi Puskás, aztán arra gondoltam, hogy nem vindikálom a jogot arra, hogy én mondjam meg, ki az igazi Puskás. A dokumentumfilm ugyanannyira szubjektív műfaj, mint a játékfilm. Fel kellett építeni Puskást. Nyilván annak alapján, amit kiolvastam a dokumentumokból, a leveleiből, az archív anyagokból. Összeállt személyiségének képe, életének történései, és ezt próbáltam filmes formába önteni. A filmben megjelenő Puskás, tipikus magyar - azzal együtt, hogy sváb származású -, kicsit svindler, átveri a hatalmaskodókat, ugyanakkor mérhetetlenül tehetséges. Puskás titka abban van, hogy ő olyan, mint amilyenek mi szeretnénk lenni. Élete során folyamatosan vált egyre jobbá, izgalmasabb személyiséggé. Jó nézni, hogy ő helyettünk is elért valamit, ráadásul sok országban. Nem is csoda, hogy imádják Spanyolországban, Görögországban, Ausztráliában és a világon mindenfelé, hiszen elfogadta szokásaikat, kultúrájukat, megtanulta nyelvüket. És mindeközben megmaradt magyarnak, és ő lett a világ legismertebb magyarja. Puskás neve jelenti Magyarországot.

A dokumentumfilm célja, hogy a lehető legárnyaltabban, ugyanakkor átélhető formában mutassa be Puskás Ferenc életét. Az életrajzi film ezért számos játékfilmes eszközt is felvonultat.

Az alkotók olyan emberekkel is készíthettek interjút, akiket még nem láthatott a Puskást tisztelő közönség. Olyan dokumentumokat, helyszíneket, történeteket láthatnak e film nézői, amelyek még azoknak is újdonságot nyújtanak, akik jól ismerik Puskás Ferenc életét.


A film készítői munkájuk során az alábbi dokumentumokra támaszkodtak:

1. Levéltári kutatások
Az alkotók évekig tartó kutatásokat végeztek több budapesti levéltárban. Kutatásaik során megismert dokumentumok sok Puskás Ferenchez és az Aranycsapathoz kapcsolódó legendát igazolnak, sokat pedig cáfolnak. Több olyan dokumentum van a birtokukban, amelyek bemutatása jelentős lehet a magyar sporttörténelem és a szocialista korszak történelmének hiteles, pontos bemutatásakor. A film a korszak legfontosabb – azóta is vitatott - sportkérdéseire adhat bizonyíték erejű válaszokat. Emellett hiteles dokumentumokkal igazolhatja Puskás Ferenc emberi nagyságát.

2. Puskás Ferenc által írt levelek
Kutatások során megszerezték Puskás Ferenc számtalan, külföldről írt levelét. Ezekből a levelekből következtethetünk Puskás spanyolországi, görögországi, chilei, ausztráliai stb. éveire. A sok esetben intim, őszinte vallomások árnyalhatják azt a képet, amelyet a magyar emberek többsége Puskásról kialakított. A levelek szintén megmutatják Puskás Öcsi emberi nagyságát, igazi jellemét.

3. Interjúk a nyilvánosság számára ismert és ismeretlen emberekkel
Interjúkat készítettek olyan emberekkel, akik Puskás legszűkebb környezetébe tartoztak, és akik még nem szólaltak meg a nyilvánosság előtt. Beszélgettek Puskás Ferenc feleségével, testvérével, rokonaival, barátaival, csapattársaival, munkatársaival. A magyarországi forgatások során olyan, Puskás Ferenc életéhez kapcsolódó helyszíneken is jártunk, amelyek bemutatása érdekes és hiánypótló. Szenzációs interjúkat adtak a film számára a Puskáshoz hasonló labdarúgó legendák: Beckenbauer, Kopa, Sir Alex Ferguson, Pelé, Platini.

4. Külföldi forgatások
A magyar emberek Puskás magyarországi korszakát ismerik leginkább, fontos azonban, hogy külföldön töltött évein végre hitelesen megismerhetők legyenek. Mivel Puskás játékosként a Real Madridban lett ünnepelt világsztár, interjúkat készültek Spanyolországban is azokkal az emberekkel, akik a közelében voltak és szemtanúi lehettek annak, amint az egész világ ünnepeli a 30 évnél idősebb magyar játékost. Beszélgettek a világsztár csapattársakkal, Di Stéfanoval, Santamariaval, és a többiekkel, akik együtt játszottak vele. Exkluzív interjút adott a Real Madrid elnöke és edzője is.

Puskás edzőként is jelentős eredményeket ért. Hogy a kevésbé ismert, ám eredményei alapján számottevő edzői karrierjét is hitelesen bemutassák, forgattak Görögországban is. Puskás edzőként az esélytelen Panathinaikosz csapatával bravúrosan bejutott a BEK-döntőbe, görögországi népszerűsége azóta is óriási.

Forgattak Németországban, ahol a mai szurkolókat kérdezték Puskásról és csodálatos érzés volt látni és hallani, hogy nem felejtették el, ma is él az emberek szívében. Itt készítették a riportokat a ma még élő német csapat tagjaival, akik meséltek az 54-es VB döntőről.

5. Kutatások archívumokban, múzeumokban
Több napilap archívumában, több könyvtárban, a Magyar Testnevelési és Sportmúzeumban, külföldi fotótárak és napilapok archívumaiban is kutatták Puskással és az Aranycsapattal kapcsolatos könyveket, újságcikkeket és fotókat.

Hazai és külföldi film-, tévé-, és rádióarchívumok felvételeit is felhasználták a dokumentumfilmben, hogy minél sokrétűbb képet festhessenek az évszázad góllövőjéről. Rengeteg eddig nem látott archív felvételt sikerül felkutatni.

A világszerte ismert magyar játékosról olyan dokumentumfilm született, amely Magyarországról kilépve, Puskás Ferenc jelentőségét tágabb kontextusba helyezve, a világ összes országában érvényes mű lehet.

Az alkotók reményei szerint, olyan emléket állíthattak Puskás Ferencnek, amelyet - mint az egyik legismertebb és legnépszerűbb magyar ember - megérdemel.


KIVÉTELES SIKER A VETÍTÉSEN



Grosics Gyula ~ Almási Tamás ~ Puskás Ferenc


Jövő héttől a mozikba kerül a Puskás Hungary című film, amelyet szerdán nagy sikerrel vetítettek le a sajtónak. Az alkotók bejelentették: életrajzi filmhez képest egyedülálló módon húsz moziban, köztük négy fővárosi filmszínházban kezdik vetíteni Almási Tamás alkotását, jövőre pedig nagyjátékfilm is készül a legenda életéről.

Az Uránia Nemzeti Filmszínházban mutatták be a sajtónak a Puskás Hungary című dokumentumfilmet, amelyet Almási Tamás jegyez rendezőként. A vetítés előtti sajtótájékoztatón részt vettek a film alkotói – Hollósi G. Zsuzsanna és Neményi Ádám producerek, Almási Tamás rendező, Dés László zeneszerző, Grosics Gyula, az Aranycsapat kapusa, valamint Szöllősi György, a Puskás életrajzi könyv írója is.

Március 12-től egyszerre húsz moziban kezdik vetíteni a magyar focilegenda, Puskás Ferenc életét bemutató filmet. Almási Tamás egész estés alkotásában olyan archív felvételeket is láthatnak a nézők, amelyek azokban az országokban készültek, ahol 1956 után élt és játszott. A Puskás Hungary zenéjét Dés László szerezte, és feltűnnek benne Öcsi bácsi pályatársai, barátai, testvére, felesége és olyan világsztárok, mint Pelé, Franz Beckenbauer, Michel Platini, Sir Alex Ferguson és Alfredo di Stéfano. A dokumentumfilm eddig soha nem látott részletességgel mutatja be a focilegenda életét a gyermekkorától 2006-ban bekövetkezett haláláig.

A Puskás Hungary díszbemutatója március 10-én lesz, erre várhatóan Magyarországra érkezik Puskás lánya és unokái és dédunokái, és részt vesz a vetítésen a legenda özvegye, ahogyan a filmből mindenki ismerheti: az ő Bözsikéje is.

Mitöbb, az óriási érdeklődésre való tekintettel a producerek úgy döntöttek, hogy március 14.-én egy újabb díszbemutatót tartanak 18.00 órakor az Aréna Plazában.

A vetítést a sajtótól ilyenkor egyáltalán nem megszokott módon vastaps zárta és egy dologban mindenki egyetértett: végre megismerhették az igazi Puskást.

Veréb Kata


Premier előtti vetítés az Uránia Filmszinházban

Március 10-én nagy izgalommal vártuk a világhírű futbalistáról, Puskás Ferencről készült film bemutatóját.
Sport,- politikai- és média-prominencia jelenlétében kicsit késve, 8.15-kor kezdődött a vetítés.
Puskás Hungary – a cím egyben védjegy is. A film, –  ahogy a rendezője, Almási Tamás a vetítés előtt a pódiumon elmondta – 3 év aprólékos munkája és egy nagy látomas ötvözete.
A film kizárólag a legendára koncentrál, egy nagy futbalista személyiségére. Az őt körülvevő társadalom, akár hazája Magyarország, és életének későbbi állomásai, Madrid, Athén, Buenos Aires is csak a háttért jelentik.
A filmben egy athéni játékos fia ezt nyilatkozza: "A görögök nagyon szerették, mert Odüsszeusz és Zorba egy személyben volt".
Grosics Gyula, az aranycsapat nagyszerű kapusa a vetítés után ennyit mondott: "A film megrendítő volt".
A nézők a filmet, a színpadra felvonuló stábot és a szereplőket, a családtagokat nagy tapssal fogadták. Öcsi unokája spanyolul mondott köszönetet a film készítőinek. A záró szavait: "Köszönöm Magyarország" – nagy taps fogadta.

Grossen Györgyi