MEDIAWAVE 2012
- 2012-04-19 -
MEDIAWAVE Nemzetközi Film és Zenei Fesztivál

„A Kicsi szép!”
MEDIAWAVE huszonkettedszerre a Monostori Erődben




Idén április 26. és 30. között, a Monostori Erődben, Komáromban rendezik meg a MEDIAWAVE Nemzetközi Film és Zenei Fesztivált. A szervezők a rendezvény hagyományos értékeit elevenítik fel az épületegyüttes Dunai-bástyájában, miközben a csere-bere, a Feszivál saját pénze, a MEDI bevezetésével, illetve a környezettudatos gondolkodás jegyében egy új kulturális koncepció megvalósítására törekszenek.

Tavaly szeptember végén a „Ravazdi gondolatok – Termésbetakarító együttlét” programjai alatt öltött először konkrét formát a fesztivál munkatársainak elképzelése, mely egy más jellegű kontextusba kívánta helyezni a kulturális produkciók élményét, közegét és elismerését. A MEDIAWAVE egy új, bővített fóruma kíván lenni ennek a kezdeményezésnek, amely három fő pillérre épül: a filmre, a zenére és egyéb művészeti programokra, illetve a – több értelemben vett – fenntartható fejlődésre. Utóbbi elembe beleértendő az ökotudatosság, a csere-bere, az ajándékozás újrafelfedezés, de a közönségnevelés, ifjúsági művészeti képzés és szociális integráció – a Passport Control műhely és a Cafés & Citizenry: The Roma Origins projekt segítségével. Ezek a prioritások idén hangsúlyosan és számos formában visszaköszönnek a fesztivál érdeklődőinek: legyen szó akár majálisról, újrahasznosított produktumokból álló kiállításról, kézműves ízek fesztiváljáról vagy rengeteg más eseményről.

Kiemelendő a fesztivál helyszíne is, amely a Monostori Erőd munkatársainak jóvoltából teljes mértékben a MEDIAWAVE rendelkezésére áll: a Dunai-bástya és az azzal organikus összhangban lévő ligetes Duna-part remek terep a fentebb említett koncepció kidolgozására: a természetközeliség, a hagyományokhoz történő visszatérés, ugyanakkor a kísérletezés megvalósítására.

A filmes program 76 országból érkezett 1068 nevezésből alakult ki, melyekből az előzsűri 74 filmet válogatott a nemzetközi verseny szekcióba (5 játékfilm, 17 kisjáték-, 20 animációs-, 19 kísérleti- és 13 dokumentumfilmet). A korábbi évek gyakorlatának megfelelően két külön zsűri dolgozik a fesztiválon: Jiří Menzel cseh rendező, Stefan Kitanov, a Szófia Nemzetközi Filmfesztivál igazgatója és Durst György producer a játék- és kisjátékfilmeket, míg Ohad Itach izraeli rendező, Ladik Katalin, költő, színész, performer és Radu Igazság román fényképész és filmes az animációs-, kísérleti- és dokumentumfilmeket értékeli majd. A panoráma vetítések során 27 alkotást tekinthet meg a közönség, kisjáték-, animációs- és dokumentumfilmeket.

Speciális program és szakmai konferencia is lesz a filmmustrán: a fesztivál 10 és 20 évvel ezelőtti filmjeiből válogatás, és számos rövidfilm blokk tekinthető majd meg, melyek a MEDIAWAVE Film Forum 3.0 tematikájához („A KICSI SZÉP!”) kapcsolódnak. Többek között rangos fesztiválokon díjnyertes, illetve nagymúltú magyar stúdiók kisjátékfilmjeit vetítik a fesztivál öt napja során.

A Dunai-bástya koncentrált programokra, a régi fesztiválok hangulatát megidéző koncertek megrendezésére ad lehetőséget, főleg dzsessz és ethno zenei fókusszal. Április 27-én a tavalyi fesztivál alatt elhunyt Szabados Györgyre emlékezik a MEDIAWAVE, fellép Grencsó Kollektíva, Benkő Róbert és a kor talán legerősebb improvizatív formációja, Ken Vandermark és Paal Nilssen-Love duója. A 28-i napon a Monsotori Erődbe látogat a Vágátzó Csodaszarvas mágikus népzenei csapata, de belga folk-és ethnorock együttes is koncertezik, nem beszélve a Romano Trajo által játszott autentikus roma zenéről. Április utolsó vasárnapja nemzetközi dzsessz nap lesz, friss és klasszikus, hazai és külföldi nagyúgyúkkal: gitáresttel érkezik James Blood Ulmer, a free funk egyik emblematikus alakja, játszik az amerikai FLY Trio, Tóth Viktor tercettjével, melynek tagja a 14 éves dobzseni Hodek Dávid. A fiatal hazai színteret Meleg Tamás és Molnár Sándor Quintetje és a ’round nine képviseli ezen az estén. A fesztivál zárónapján Mérai Lakodalom és Mennyegző ad komplex autentikus népművészeti élményt erdélyi, felvidéki és magyar zenészekkel, táncosokkal és eredeti cifra szoba díszlettel a látogatók számára.

A bástyán kívül, a Duna-parton három napon keresztül majális várja az érdeklődőket koncertekkel – fellép Ferenczi György és a Rackajam, Apnoe, Romungro Fiúk és sokan mások –, népi játékokkal, környezettudatos és egyéb szórakoztató programokkal.

A rendezvény másik kiemelkedő eseménye a „Cafés & Citizenry: The Roma Origins” elnevezésű művészeti integrációs projekt, amely az Európai Unió Kultúra programjának támogatásával valósul meg. A MEDIAWAVE alatt négy napig próbál a Both Miklós vezette zenei, és az MC Zeek által irányított slam poetry műhely, melyek egy közös produkciót állítanak színpadra a fesztivál záró napjára Boka Gábor rendezésében. Ez a kezdeményezés a kávéházi zene roma gyökereinek felfedezésére és újjáértelmezésére tesz kísérletet román, olasz és magyar muszikusok részvételével, de tágabb – képzőművészeti és irodalmi – kitekintéssel egyaránt.

Ezen kívül képzőművészeti kiállítások, „RE-LIKVIA” projekt újrahasznosított anyagokból készülő installációkkal, performanszokkal, kisközösségi fejlesztéssel, világörökséggel, vidéki színházakkal és kulturális fesztiválokkal foglalkozó tömörülések találkozói, színházi előadások, ökopiac, hazai kézműves ízek fesztiválja várja a 22. MEDIAWAVE közönségét.  



Környezettudatos kiállítás és akciók a MEDIAWAVE Fesztiválon

A MEDIAWAVE Fesztivál által meghirdetett „ÚJRAHASZNOSÍTÁS” pályázatra közel 200 pályamű érkezett 70 alkotótól, alkotócsoporttól. A nevezett művek nagyon színes és sokrétű, környezettudatos gondolkodást sugároznak. A MEDIAWAVE művészetközpontú szervező gárdája – környezetvédő szakemberek bevonásával – kiválogatta a legizgalmasabb pályázati munkákat.

Ezen alkotások a 21. század népi, iparos vagy művészeti "re-likviái" (azaz remekművei), amelyeket a környezettudatos gondolkozás szellemiségében nem egy növekedésmámorban felnövekvő "új generáció", hanem egy "re-generáció" (azaz újrahasznosítás szellemiségében növekedő nemzedék) készített.

Ennek elismeréseként a MEDIAWAVE egy facebook játékot indított, ahol április 20-ig a kiválasztott pályázók like-t gyűjtenek plusz nyereményekért.

A szervezők reményei szerint a legjobbnak ítélt alkotások többségét be lehet mutatni kiállítás formájában a fesztivál ideje alatt, valamint koncentrált formában a Monostori Erődben, Komáromban, április 29-én mini-konferencia és kiállításnyitó keretében még hatékonyabban tudják a közönség elé tárni.

A MEDIAWAVE nemcsak ezzel a pályázattal és kiállítással kíván az ökoszemléletnek és a fenntarthatóbb fejlődésnek adózni, hanem a rendezvény alapvető jellegét meghatározó Csere-bere akcióval is. Ennek alkamával a különféle – elsősorban kézműves jelleggel rendelkező, pl. nagymama lekvárja, házikolbász, szalonna, bor, stb. – termékek adása-kapása egyrészt a közösségépítés alapjául, másrészt a Fesztivál, illetve annak előadói, művészei által nyújtott szolgáltatások ellenértékéül szolgálna. A Fesztivál szeretne újra emlékeztetni arra a már-már feledésbe merült előadó és közönség viszonyra, amely a materiális társadalomban gyengülő félben van. A szervezők ezért minden koncerten és előadáson elhelyeznek egy MEDIAWAVE ajándék kosarat, melyben a látogatók elhelyezhetik a magukkal hozott házi termékeket a színpadról kapott érték, élmény megbecsüléseként.

A KÁVÉHÁZI ZENE MEGÚJÍTÁSA A MEDIAWAVE FESZTIVÁLON

A Cafés & Citizenry: The Roma Origins projektben három ország művészei dolgoznak együtt majd a Dunai-bástya boltívei alatt a Monostori-erődben. Both Miklós vezetésével a roma zene, MC Zeek irányításával a slam poetry találkozik a kávéházi kultúrával és keresi annak 21. századi közös útját. Mindez a 22. MEDIAWAVE Fesztiválon Komáromban lesz április 27. és 30. között.

A MEDIAWAVE Alapítvány – az Európai Unió Kultúra programjának és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával – tavaly indította útjára művészeti integrációs programsorozatát, amely négy állomáson és három országon keresztül tesz kísérletet arra, hogy progresszív módon közelítse meg a  kávéházi zene roma gyökereit. A román (CLOPOT Alapítvány) és olaszországi (Thém Romano Egyesület) partnerekkel megvalósuló kezdeményezés célja hogy roma és nem roma zenészek közösen, egy-egy workshop alatt létrehozzanak egy új produkciót, amely aztán a projekt során – az egymást követő eseményeken – folyamatosan fejlődik, és társművészetek (irodalom, képzőművészet, tánc) bevonásával teljesedik ki, egy virtuális kávéház létrehozásával.

Tavaly augusztusban, az Ördögkatlan Fesztivál kisharsányi helyszínén, a „MEDIAWAVE Üstben” került sor az első találkozóra, amely óriási sikerrel zárult, majd ezt követően idén februárban az olaszországi Lancianoban folytatódott a közös munka.

A Monostori Erődben immár harmadik alkalommal gyűlnek össze a Cafés & Citizenry zenészei, akik Both Miklós instruálásával négy nap alatt csiszolják össze a roma megközelítésből induló kompozíciókat, és velük párhuzamosan, illetve a próbák alatt egyre inkább összefonódva, az MC Zeek vezette slam poetry csapat is folyamatosan dolgozik a Fesztivál alatt. A zene és irodalom találkozását, valamint az egyéb művészeti elemek (fényfestés, installációk, tánc) összehangolását és a komplex záróprodukciót Boka Gábor rendezésében láthatja majd a közönség április 30-án. Ezen az eseményen köszöntőt mond Balog Zoltán, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium társadalmi felzárkóztatásért felelős államtitkára, a Cafés & Citizenry: The Roma Origins fővédnöke.

http://mediawavefestival.hu/?nyelv=hun