Az Esélyegyenlőség Napja
- 2012-05-03 -
Művészeti nap az esélyegyenlőség jegyében



Május 5-én nagyszabású programmal vár mindenkit a Mozdulj! Egyesület a Vakok és Gyengén Látok Horizont Művész Csoportjával karöltve. Az Esélyegyenlőség Napján „Mindenkinek adj egy esélyt!” című programjukkal szeretnék felhívni a figyelmet a hátrányos megkülönböztetés elleni küzdelemre. A délután folyamán az egyesület fotópályázatának eredményhirdetése mellett egy művészeti szemlén is részt vehetnek az érdeklődők, és találkozhatnak az esemény díszvendégeivel is. A Mozdulj! Egyesület május 5-én, az Esélyegyenlőség Napjának apropóján egy igazi művészeti nappal szeretné közelebb hozni egymáshoz az egészséges és a fogyatékkal élő művészeket. Az esemény középpontjában az egyesület fotópályázatának eredményhirdetése áll, amihez egy művészeti szemle is kapcsolódik. A fellépők közt olyan neveket találunk, mint Szalay Kriszta, Cserna Antal, Pindroch Csaba, vagy Karácsonyi Zoltán, az esemény fővédnöke pedig Varga Katalin Eszter lesz, a Miss Colour Hungary győztese.

„Az Esélyegyenlőség Napján rendezett műsorral zárjuk az egyesületünk tavaszi programsorozatát, melynek első állomása épp a pályázat meghirdetése volt” – árulta el Tálos Marianna, a Mozdulj! Egyesület elnöke. – „A pályázatot Mozdulj a természetért! címmel írtuk ki, és az ország különböző pontjairól több, mint 80 mű érkezett. Három kategóriában avatunk nyerteseket, külön indultak a gyerekek, a 14 és 20 év közöttiek, és a felnőttek; támogatóinknak köszönhetően pedig nem csak a dobogósokat jutalmazzuk ajándékokkal. A célunk az volt, hogy megmozgassuk fogyatékkal élő társaink fantáziáját, és szabadon engedhessék gondolataikat. A zsűri tiszteletbeli elnöke Erős Antónia lesz, a szakmai részt pedig Olasz Tamás és Lafferton Zsolt fotóművészek képviselik.” A program rendkívül színes lesz, hiszen az egyesület fő célja az, hogy a fogyatékkal élők és az egészséges emberek közötti kapukat átjárhatóbbá tegye, így mindenki egy helyen léphet fel. Köszönhetően ennek az elgondolásnak, több hátrányos helyzetű csapat is teret kap, hogy bemutathassa tehetségét, emellett olyan művészekkel lehet találkozni, mint Szalay Kriszta, Cserna Antal, Pindroch Csaba, vagy Karácsonyi Zoltán.

 „Nagyon örültem a meghívásnak, hiszen rengeteg időt töltök azzal, hogy a hátrányos helyzetű embereken segítsek. Már négy éve szinte folyamatosan ezzel foglalkozom, így rengeteg helyre eljutok, ami remek érzés. Volt már, hogy ételt gyűjtöttünk hajléktalanoknak, vagy ruhát, amit szegénytelepen osztottunk szét. Emellett indítottam egy programot, amelynek keretén belül a beteg és egészséges gyerekek közötti kapcsolattal foglalkozunk, hogy már egészen kiskorban megismerkedjenek a fogyatékkal élők világával. Úgy gondolom, hogy lehet panaszkodni, de sokkal érdemesebb cselekedni” – mesélte lelkesen Szalay Kriszta színművésznő. – „A Mozdulj! Egyesület délutánjára egy különleges ünnepi beszéddel készülök, majd a férjemmel közösen adunk műsort. Gondoltunk minden korosztályra, így a kicsiknek és a nagyoknak is fogunk zenélni: én énekelek, a férjem pedig gitározik. Biztos vagyok benne, hogy mindenki szívesen bekapcsolódik majd az ismert slágerek dalolásába.”

MINDENKINEK ADJ EGY ESÉLYT! - 2012. május 5. az Esélyegyenlőség Napja.
Helyszín: Vakok Iskolája, Nádor terem (Budapest, XIV. ker., Ajtósi Dürer sor 39 ).
Kezdés: 15.00 óra, a belépés ingyenes.
 
Mozdulj! Közhasznú Egyesület: http://mozduljegyesulet.blog.hu/

Az esélyegyenlőség egy olyan általános alapelv, amelynek leglényegesebb szempontjai az Európai Közösség alapító egyezményének 6. cikkelyében (tilalom nemzeti hovatartozás miatti diszkriminációról) valamint a 119. cikkelyében (a nők és férfiak egyenlő bérezése) vannak lefektetve. Ezek az alapelvek minden területen alkalmazandók, különös tekintettel a gazdasági, társadalmi, kulturális és családi életre. Ahhoz, hogy az esélyegyenlőség elve a gyakorlatban is érvényesülhessen, szükség lehet ún. pozitív megkülönböztető intézkedésekre is. Az Amszterdami szerződés hatálybalépésével egy új, a diszkrimináció tilalmáról szóló 6/A cikkely erősíti meg az esélyegyenlőség elvét. Ezen új cikkely célja, hogy a Tanács megtehesse a szükséges intézkedéseket mindennemű, a nembeli, a faji, az etnikai hovatartozáson, a koron, a vallási, a lelkiismereti, és a szexuális érdeklődésen alapuló diszkrimináció leküzdése érdekében.
Creative Commons LicenseEz a szöveg a magyar Wikipédia Esélyegyenlőség című szócikkéből származik (a változat dátuma: 2011. augusztus 17.). A CC-BY-SA-3.0 licenc feltételeinek megfelelően szabadon felhasználható.