A nemzetközi élbolyba került a Szépművészeti!
- 2008-02-29 -
A nemzetközi élbolyba került a Szépművészeti Múzeum, a nemzetközi statisztikák alapján 2007-re a világ legvonzóbb múzeumai közé került. A világ vezető művészeti szaklapja, a The Art Newspaper által összeállított statisztikák alapján a Szépművészetiben 2007-ben látható Van Gogh kiállítás kategóriájában a világ negyedik leglátogatottabb tárlata volt.

Az „Impresszionisták és modernitás” kategóriában a budapesti múzeum tárlatát csak a Tokyo National Art Centerben rendezett Monet kiállítás, a párizsi Museé d’Orsayban valamint a New York-i Metropolitan Museum of Artban bemutatott Cézanne-tól Picasso-ig c. tárlat előzte meg. A Szépművészeti 100. születésnapján megnyílt Van Gogh tárlatot 483 ezren látták, ami valamennyi kategóriát összesítve 2007-ben a világ tizenötödik leglátogatottabb tárlata volt.

Kiemelkedő eredményt ért el a Szépművészetiben tavaly bemutatott az „...és akkor megérkeztek az inkák” című tárlat is, amely kategóriájában (Antik művészetek) a világ kilencedik leglátogatottabb kiállításának bizonyult.  

Az éves látogatói számokat tartalmazó statisztikában a Szépművészeti Múzeum az előkelő 46. helyet foglalja el a világ múzeumainak listáján a tavalyi 764 ezer látogatójával, megközelítve a New York-i Guggenheim Múzeumot és megelőzve a párizsi Rodin Múzeumot, a liverpooli Tate-et, a bécsi Belvedere-ét és az Albertinát is. A szaklap listáján a budapesti múzeum egyedüliként van jelen a kelet-közép-európai régióból. A listát a Louvre vezeti a tavalyi több mint nyolcmilliós látogatottságával, a második helyen a Pompidou Központ öt és fél millió, a harmadik helyen a londoni Tate Modern található, több mint öt millió látogatóval.

A Szépművészeti Múzeum a rendszerváltozást követően évi 200-250 ezer látogatót fogadott, de a 2000-es évek közepétől megugrott a látogatószám, 2005-ben 380 ezren, 2006-ban 611 ezren, az elmúlt évben pedig több mint 760 ezren voltak kíváncsiak az itt megrendezett kiállításokra.

Büszkék vagyunk és gratulálunk!


El Greco (1541-1614): Mária Magdolna
 Raffaello Santi (1483–1520): Pietro Bembo képmása